České bojovné srdce urvalo na Slovensku bronzovou medaili. (AP/SITA)
Bratislava, 15. května 2011 – V boji o bronzové medaile se v prvním nedělním zápase v bratislavské Orange aréně utkala mužstva Česka a Ruska. Zápas bohatý na branky byl ve znamení vysokého nasazení obou týmů. První třetinu zvládlo o něco lépe Rusko. V dalších dvacetiminutovkách už ale Česko nepřistoupilo na jejich „pravidla“, posílilo hru ve středním pásmu a zlepšilo obranu. To se loňským mistrům vyplatilo, zápas strhli na svou stranu a za výsledek 7:4 si odnesli bronzové medaile. Ohromnou práci odvedl Jágrův útok, jehož člen Červenka si připsal na konto hattrick i ocenění pro nejlepšího hráče zápasu.

small_Czech_Republic Česko 7 : 4 Rusko small_Russia
(2:3, 3:1, 2:0)

Góly: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23.  Průcha, 31. Červenka (Průcha), 36. Červenka (Plekanec), 47. Marek (Rolinek, Voráček), 59. Plekaec (Jágr, Červenka) - 10. Kovalčuk (Radulov, Tjutin), 10. Kulikov (Afinogenov, Gorovikov), 19. Kovalčuk (Radulov, Zinovjev) , 37. Tarasenko (Arťuchin, Kornějev)

Sestavy

Česko (trenér Hadamczik): Pavelec (Štěpánek) - Z. Michálek, Rachůnek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - M.Michálek, Frolík, Eliáš - Marek, Rolinek, Voráček - Hubáček, Novotný, Vampola - Průcha.

Rusko (trenér Bykov): Barulin (Košečkin) - Aťušov, Tjutin, Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin - Zinovjev, Radulov, Kovalčuk - Kuljomin, Arťjuchin, Tarasenko - Ovečkin, Gorovikov, Afinogenov - Těrešenko, Zaripov, Morozov.

Průběh

1. třetina
Hned od prvních sekund předváděly oba týmy rychlý útočný hokej, hra se přesouvala z jednoho útočného pásma do druhého. První branku si zásluhou soupeře připsal Červenka ve čtvrté minutě. Ten se snažil přenést hru na druhou stranu na Plekance. Kotouč se ale odrazil od dvou ruských hráčů, ze kterých Tjutin dopravil nohou puk za záda Barulina (1:0).

Sborná, hladová po gólu, nenechala na sebe dlouho čekat. Kovaljčuk vyrovnal v desáté minutě. Jeho střela zápěstím z pravého kruhu se nesla pár centimetrů nad ledem a prošla nejdříve mezi nohy českého obránce a pak našla nevyplněné místo i v prostoru českého gólmana (1:1). Z následného vhazování vytěžilo Rusko další gól. Po přesunu hry do naší obranné třetiny se všichni hráči stáhli na levou stranu. Na pravou stranu najížděl jen Rus Kulikov. Ten své pozice patřičně využil, když osamocený vypálil kotouč do Pavelecova podpaží. S tím ale už náš gólman nemohl nic dělat a Rusko se ujalo vedení (1:2).

Gólová přehlídka se nezastavila. V jedenácté minutě české mužstvo srovnalo. Učebnicovou kombinaci s rychlými přihrávkami Marka a Rolinka zakončil střelou do ruské šibenice Průcha (2:2).

Chvíli na to se zapojil svými „schopnostmi“ i rváč Arťuchin.

Poslední slovo v první třetině měl ve 19. minutě Kovaljčuk. Položený Pavelec sice ještě mávl po kotouči, ale to už bylo naprázdno (2:3).

2. třetina
Ve 23. minutě využil Průcha špatného nahození puku soupeře a umístil jim ho „za odměnu“ do pravé šibenice (3:3). Připsal si tak druhou branku v zápase.

Vysoké tempo utkání pokračovalo nadále, i když na některých se už začaly objevovat známky únavy.

Po tlaku Sborné v našem obranném pásmu ve 31. minutě se podařilo vyhodit kotouč ven. Arťušov ale ideálně nedobruslil a pronásledující Červenka mu puk vypíchl. Najíždějící na Barulina ještě stihl zpracovat, vsunout kličku a poslat puk do sítě soupeře (4:3).

O dvě minuty později málem navýšil vedení Rolinek, který trefil horní tyč ruské svatyně.

Ale ve 36. minutě úřadoval opět Červenka. Ten nejdříve poslal kotouč Plekancovi, aby mu ho vzápětí poslal zpět na teč před Barulinovou bránu. Hattrickem navýšil na 5:3.

Na začátku 37. minuty se podařilo soupeři odskok ještě snížit. Tarasenko v chumlu před bránou překonal Pavelca, který se nestihl přenést ke své pravé tyči (5:4).

První přesilovka zápasu byla k vidění až ve 38. minutě. Výhoda českého mužstva ale netrvala dlouho, Těreščenko si návštěvou do našeho obranného pásma řekl o faul od Rachůnka a následovala i menší potyčka Eliáše a Afinogenova – také s vyloučením.

Třetinu ukončila Sborná orazítkováním tyče Pavelecovy svatyně (v podání Ovečkina) a pokračující početnou výhodou do poslední periody.

3. třetina
Výbornou práci odváděl i Jaromír Jágr. Ve 44. minutě zařídil další přesilovku Česka, aby v ní pak působil soupeři nemalé problémy.

Důležitý gól přidal ve 47. minutě Honza Marek. Při akci tři na dva dostal přihrávku od Voráčka a Rolinka do mezikruží, ze kterého vypálil na Barulina tvrdou dělovku (6:4).

Víc než dvě minuty do konce utkání odvolalo Rusko brankáře. Toho využil Plekanec, který po přebití se přes obránce Sborné poslal náš tým do tříbrankového vedení (7:4).

Bronzovým medailím už pak nic v cestě nestálo.