Zákazníci čerpacích stanic v Americe se díky nedávnému poklesu cen surové ropy brzy dočkají nižších cen pohonných hmot.

Nezpracovaná ropa, která se na začátku minulého týdne prodávala až za 115 dolarů za barel, na konci týdne skončila u 97,2 dolaru na konci týdne, což je propad o 15 procent během pěti dní. Minulý čtvrtek se cena surové ropy propadla o deset procent, čímž vytvořila jeden z největších poklesů ceny ropy v historii.

Hlavní příčinou klesající ceny surové ropy je stoupající hodnota dolaru, která způsobila propad dalších komodit, zejména stříbra a zlata. Investoři také předpověděli pokles poptávky benzínu ze strany amerických zákazníků v důsledku prudce rostoucích prodejů malých vozidel s nízkou spotřebou.

Odborníci také předpokládají, že nižší ceny nezpracované ropy se posléze promítnou v nižší útratu u benzínových stanic, ale nakolik a jak rychle se to stane, je stále předmětem debat.

„Víkend kolem svátku Dne obětí války, neoficiální začátek léta, je za méně než tři týdny, a někteří analytikové se domnívají, že vrcholek cenové hladiny ropy už je za námi, jen nepatrně vyšší než 4 dolary za galon,“ uvádí se v tiskové zprávě motoristické skupiny AAA-Mid Atlantic.

V současné době se ve více než 13 státech USA pohybuje průměrná cena pohonných hmot nad hladinou 4 dolarů za galon, nejvyšší je v Kalifornii. Celostátní průměr se minulý týden propadl těsně pod hranici 4 dolarů na 3, 97 dolaru, zhodnotila AAA.

„V létě to bude 3,50 dolaru za galon,“ prohlásil analytik trhu pohonných hmot Andrew Lipow v rozhovoru na televizní stanici CNBC. „Přinejmenším můžete během následujících měsíců očekávat propad cen zhruba o 40 centů,“ dodal.

Prezident Spojených států Barrack Obama minulý pátek také varoval před vysokými cenami benzínu a znovu zdůraznil svůj záměr odradit Američany od nákupů nafty v zahraničí.

„Máme vysoké ceny benzínu, které vám ubírají peníze z výplat, a to je trend, kterému se musíme postavit,“ uvedl prezident Obama minulý pátek ve zveřejněných poznámkách při návštěvě automobilové továrny ve státě Indiana.

Obama v posledních týdnech rozdává rány do řad velkých naftařských společností, které za poslední čtvrtletí zaznamenaly rekordní zisky, a do a jejich daňových úlev, a začal s vyšetřováním burzovních spekulantů, jimž někteří přisuzují spoluúčast na nedávném propadu cen surové ropy.

Daňové úlevy pro velké naftařské firmy by měly skončit, „zejména v časech, kdy zkoumáme každičkou část rozpočtu a snažíme se zjistit, jak můžeme snížit deficit a státní dluh“, prohlásil Obama. Akcie společností Irving ExxonMobil se sídlem v Texasu, největšího naftařského konglomerátu na světě, narostly v průběhu letošního roku o 13 procent. Minulý měsíc zaznamenala společnost rekordní zisk ve výši 29,6 miliard dolarů za první čtvrtletí roku 2011. Další americká firma s pohonnými hmotami, texaská Houston ConocoPhillips, za první čtvrtletí vydělala 8,1 miliardy dolarů.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder během víkendu vydal prohlášení, že jeho úřad bude s vrchními návladními jednotlivých států pracovat na zavedení nižších cen pohonných hmot u benzínových pump stejně rychle, jako je dokázaly zvýšit.


Article in English