Oslavy FC Barcelony po zisku trofeje pre víťaza Ligy Majstrov 2010/2011. Barcelona zdolala vo finále Man. United 3:1 (1:1). Londýn, štadión Wembley. 28. 05. 2011. (SITA/AP)

Víťazom európskeho pohára číslo jeden Ligy Majstrov 2010/2011 vo futbale sa stali hráči FC Barcelona, ktorí si na londýnskom štadióne Wembley poradili s Manchesterom United 3:1 (1:1).  Hráči FC Barcelona tak získali štvrtý triumf (1992, 2006, 2009, 2011) v európskom pohári číslo jeden.

Finále Ligy majstrov 2010/2011

Sobota 28. 05. 2011
FC Barcelona  - Manchester United  3:1 (1:1) - hralo sa v londýnskom Wembley
Góly: 27. Pedro Rodríguez, 54. Messi, 69. David Villa - 34. W. Rooney, ŽK: 60. Daniel Alves, 85. V. Valdés - 61. Carrick, 79. Valencia, rozhodoval: Kassai (Maď.), 90 000 divákov (vypredané)

Zostavy

FC Barcelona: Víctor Valdés - Daniel Alves (88. Puyol), Mascherano, G. Piqué, É. Abidal - Xavi Hernández, Sergio Busquets, Iniesta - David Villa (86. S. Keita), Messi, Pedro Rodríguez (90+. Afellay)
Manchester United: Van der Sar - Fábio da Silva (69. Nani), R. Ferdinand, N. Vidič, Evra - Antonio Valencia, Carrick (77. Scholes), Giggs, Park Ji-Sung - W. Rooney - Javier Hernández

Prvý polčas
Prvých 10 minút stretnutia začal Manchester United veľmi sľubne, dobre napádal a rýchlo pristupoval k hráčom Barcelony a dokázal útočiť s viacerými hráčmi.
Potom ale od tohto agresívneho štýlu hry upustil a Barcelona začala uplatňovať svoj herný prejav.
V 11. minúte prvú strelu Barcelony na Van der Sara vyslal  ľavačkou David Villa. V 16. minúte pohrozil opäť barcelonský Pedro Rodríguez, keď mu z pravej strany centroval Xavi.

Prvý slalom cez súperových hráčov predviedol Lionel Messi v 18. minúte. V 20. minúte Xavi Hernández prihral Villovi, ktorý sa uvoľnil a  pravačkou z 20 metrov tesne minul ľavú žrď Van der Sarovej bránky.
Barcelona v tejto časti zápasu pritlačila súpera a vypracovávala si veľa príležitostí, Manchester  sa naopak stiahol pred svoju šestnástku. Veľkú príležitosť na skórovanie mal v 22. minúte Lionel Messi  po prihrávke Iniestu, no k  zakončeniu sa nedostal, pretože v poslednej chvíli pohotovo zakročil obranca Nemanja Vidič.

V 27. minúte Xavi Hernández krásne krížnou prihrávkou  našiel Pedra Rodrígueza a ten pravačkou,  po zemi k ľavej žrdi strelil prvý gól stretnutia. Barcelona sa po tlaku ktorý vyvinula na Manchester zaslúžene ujala vedenia.

V 34. minúte na svojej polke zahrávala Barcelona autové vhadzovanie, prišla o loptu, ktorej sa zmocnil Wayne Rooney, narazil si loptu s Ryanom Giggsom a pravačkou, technickou strelou k ľavému hornému rohu prekonal barcelonského brankára a vyrovnal na 1:1. Bol to štvrtý Rooneyho gól v deviatich zápasoch Ligy Majstrov. V 39. minúte sa prezentoval strelou, ktorá skončila v náruči  Van der Sara  Javier Mascherano.

V 43. minúte sa v stredovom kruhu uvoľnil Messi, založil akciu, prihral na pravú stranu Villovi,  na ktorého centrovanú loptu takmer dosiahol Messi.

Druhý polčas
Kým prvý polčas sa Manchester ako tak držal, v druhom polčase úplne  odišiel a Barcelona dominovala.

Druhý polčas začala Barcelona drvivým tlakom, v 52. minúte z  vnútra šestnástky z pravej strany Daniel  Alves vystrelil po zemi, no Van der Sar zabránil takmer istému gólu.

54. minúta priniesla krásny futbalový moment,  keď  z 25. metrov vystrelil ľavačkou Lionel Messi a na prudkú strelu po zemi nedokázal brankár Manchestru reagovať. Gól a vedenie  2:1 bolo vyústením veľkého tlaku Barcelony. Hráči Manchesteru sa stiahli k svojej šestnástke a čakali na útoky barcelončanov. Nedokázali napadať hráčov Barcelony, ktorým tak nič nebránilo aby uplatnili svoj štýl hry.
Zápas sa  niesol v duchu fair-play, prvé žlté karty, po jednej na oboch stranách prišli až v 60 a 61. minúte. Napomínaným boli Daniel  Alves na jednej a Michael Carrick na druhej strane.

V 63. minúte sa Lionel Messi uvoľnil na hranici šestnástky a ľavačkou tvrdo vystrelil, Van der Sar nohami vyrazil strelu pred seba. Tvrdú a presnú strelu k ľavej žrdi vyslal v 66. minúte Xavi, no Van der Sar dokázal loptu vyraziť na rohový kop. O minútu tvrdo, no  do náručia Van der Sara  vystrelil Iniesta. V 69. minúte na pravej strane založil akciu Lionel Messi, tá sa dostala k Davidovi Villovi, ktorý ju z hranice šestnástky krásnou technickou strelou poslal do pravého vinkla.

Barcelona sa úplne zaslúženie ujala vedenia 3:1. Strela Wayna Rooneyho nad Valdésovu bránku ani strela vedľa, striedajúceho Naniho z 85. minúty  zmenu skóre do konca zápasu nepriniesli, a preto sa z titulu šampiónov Ligy Majstrov 2010/2011 môžu tešiť hráči FC Barcelony.

Povedali po zápase

Josep Guardiola (tréner FC Barcelona): „Samozrejme, som veľmi šťastný. Víťazstvo na tomto turnaji znamená strašne veľa. Myslím si, že sme sa na Manchester United dobre pripravili a podali sme excelentný výkon. Vedeli sme, že súper sa nevzdá, ale zvládli sme to.“

Alex Ferguson (tréner Manchestru United): "Očakával som, že podáme lepší výkon, ale zdolal nás veľmi kvalitný súper. Myslím si, že najlepší, proti akému sme v histórii nastúpili."

Javier Mascherano (stredopoliar či obranca FC Barcelona): „Je fantastické zdolať Manchester United, hrali sme svoj štýl a uspeli sme. Pre každého futbalistu je skvelé triumfovať v Lige majstrov.“

David Villa (útočník FC Barcelona a autor tretieho finálového gólu španielskeho tímu): „Je to odmena za všetku našu tvrdú prácu a sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo uspieť na takomto historickom štadióne. Každý kto nás pozná vie, že si nikdy nevydýchneme. Uvedomuje si svoj potenciál a sme hladní po ďalších úspechoch, túto príležitosť sme si jednoducho nemohli nechať ujsť.“

Edwin van der Sar (brankár Manchestru United): „Súper si vytvoril lepšie šance a my sme urobili jednu či dve chyby, ktoré boli potrestané. Myslím si, že sme nehrali zle, ale dôležité je zaznamenať prvý gól. Chcel by som sa všetkým poďakovať za krásne spomienky, ešte sa uvidíme.“

Rio Ferdinand (obranca Manchestru United): „Gólom na 1:1 sme sa dostali späť do zápasu a verili sme, že môžeme zvíťaziť. Treba ale uznať kvality FC Barcelona, boli lepší a triumfovali zaslúžene. Majú perfektný systém, dominujú ako tím, ale aj ako jednotlivci. Dnes nám úspech nebol súdený.“

Nemanja Vidič
(obranca a kapitán Manchestru United): „Hrali veľmi dobre, odviedli skvelú prácu. Vo finále chcete zvíťaziť, preto sme teraz sklamaní. FC Barcelona ale hral úžasne, mal viac šancí, uspel lepší tím.“

Profil: Lionel Messi