20110602_clothes_made_in_china
Yuanhou - známé obchodní středisko s prodejem bavlny v Pekingu v Qianmenu.(Flickr.com/lyng883)

Kvalitní oblečení „MADE IN CHINA“ určené na vývoz se v Číně prodává za pakatel s tím, jak se oděvnímu průmyslu, těžce zasaženému propadem globální ekonomiky, příliš nedaří  na mezinárodním trhu.

Nedávný průzkum čínských novinářů v provincii Guangdong (čti Kuang-tung, pozn. red.) odhalil, že s rychle se zvyšujícími náklady na výrobu výrazně ochably zahraniční objednávky. Továrny na oděvy a boty se tak musí připravovat na krizi. Podle zprávy z 21. května v deníku Guangzhou Daily vyvěsil jeden obchod na ulici Shangxiajiubuxing (Šang-sia-ťiou-pu-sing) v Guangzhou ceduli s nápisem „poslední den likvidace zásob“, u které na kupě stála hromada oblečení s cenovkou „3 – 9 jüanů /kus” (8 - 24 kč/kus).

Pracovnice v obchodě uvedla, že nízká cena je jen díky zavírání mnoha továren. Další obchod nesl u dětského zboží ceduli „super sleva – 1 jüan /kus“. Tyto zlevněné výrobky byly ze stoprocentní bavlny a dobré kvality. Ulice Šang-sia-ťiou-pu-sing je jedním z rušných komerčních center v Guangzhou a spousta obchodů zde prodává přebytky z továren za snížené ceny přímo zákazníkům. To jinými slovy znamená, že ceny v těchto obchodech jsou zároveň i ukazateli celého oděvního průmyslu.

Místoředitel Guangzhouského svazu oděvního průmyslu prohlásil, že hodně zboží, které se prodává pod dvacet jüanů, je udáváno za ceny nižší než ty výrobní. Když v roce 2008 uhodila finanční krize, většina z oblečení, které mělo jít na export, nikdy zemi neopustilo a prodalo se na domácím trhu za zlevněné ceny. Nicméně dnes je situace poněkud jiná, neboť většina dnešních výprodejů se děje kvůli přebytkům z továren anebo zavírání závodů.

Podle zprávy na webu Čínské textilní burzy se během březnového oděvního veletrhu nejvíce hovořilo právě o růstu výrobních nákladů. V roce 2010 se cena bavlny vyšvihla o celých 50 procent a mzdové náklady o více než 15 procent. Mnoho výrobců oblečení se vyjádřilo, že cena jednoho kusu oděvu vzrostla za méně než jeden rok o dvacet procent. U obuvního průmyslu šly celkové náklady nahoru ještě více – o 30 – 40 procent.

Guangzhou Daily informoval o společnosti v okrsku Xintang v Guangzhou, která se specializuje na výrobu značkových džínsů pro děti. Jednu třetinu jejich objednávek tvoří domácí klienti a zbylé dvě třetiny se vyvážely do Evropy. Průměrná měsíční produkce v minulosti dosahovala 220 – 250 tisíc kusů, avšak od března se jejich objednávky razantně snížily. Teď vyrábí za měsíc stěží sto tisíc kusů.

Ditai Textile je středně velká oděvní firma. Zhan Jiafu, ředitel továrny, uvedl, že mají sedm výrobních jednotek, z nichž vyrábí momentálně jen tři. Téměř všechny objednávky už jsou hotové a nové nepřicházejí. Mnoho dělníků je proto na neplacené dovolené. „Letos je situace horší, než když byla finanční krize,“ poznamenal Zhan.

Problémy má i obuvní průmysl. Guo Zhenhua je majitelem firmy Baofu Rubber Products Factory, která se specializuje na dodávky surovin do továren na boty. Guo tvrdí, že zvyšující se výrobní náklady mají za následek nárůst cen a spousta zákazníků ze zahraničí přešlo do Vietnamu a jiných zemí.

Podle Gua se v Guangdongu vyrábí hlavně boty střední až vyšší kvality. Od loňského října  objednávky spadly o třicet procent. Jinjiang v provincii Fujian vyrábí zejména boty střední a nízké kvality a situace zde je ještě horší. Když Guo nedávno navštívil Jinjiang, zjistil, že nemají vůbec žádné objednávky, propouští se pracovníci a mnoho továren už je zavřených.

small_United_Kingdom