cina_protesty
Policie tlačí v ulicích Nanningu demonstranty zpět (foto z osobního blogu)
V Číně tento měsíc propukly občanské nepokoje a masové protesty. Navzdory informačnímu embargu a přísné internetové cenzuře Komunistické strany Číny se zprávy o událostech rozšířily pomocí sociálních sítí.

Příčiny těchto protestů doutnaly pod povrchem už dlouhou dobu, snad již od té doby, kdy Deng Xiaoping řekl, že nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá, hlavně, že chytá myši. Problémem je nicméně to, že kočky jsou červené a to nedává prostým lidem možnost dovolat se spravedlnosti proti zneužití moci ze strany funkcionářů. Nedostatek jiných cest pak vede k pouličním masovým demonstracím a násilným výbuchům zlosti proti zkorumpovaným úředníkům.

V tomto měsíci dosud došlo k nepokojům v šesti provinciích: Henan, Guangzhou, Guangxi, Zhejiang, Hubei a Vnitřní Mongolsko. I když se prvotní důvod protestů v každém případě liší, režim teď přichází na to, že nespokojenost s jeho vládou a dlouho potlačovaná frustrace občanů vybuchuje po celém státě.

Tisíce rozzlobených obyvatel obklíčilo 15. června benzínovou pumpu v Taizhou (čti Tchai-čou) v provincii Zhejiang, oznámilo Radio Svobodná Asie. Lidé chtěli po zaměstnancích, aby jim ukázali dokumentaci o kompenzaci za záběr půdy, která byla posledních devět let vyplácena bývalému předsedovi místní vesnice. Panuje podezření, že komunistický předák a jeho výbor fondy zpronevěřili. Když místní občané požadovali vyšetření případu, místní samospráva zareagovala zatčením jejich zástupců.

Dav u benzínky tvořili většinou starší lidé, které za použití pendreků násilně rozehnala pořádková policie. Kolem desítky občanů bylo zatčeno, včetně demokraticky zvoleného starosty vesnice. Informační centrum pro lidská práva a demokracii uvedlo, že nepokoje v Taizhou byly udušeny až 16. června, kdy na místo přijely policejní posily a byl vyhlášen zákaz vycházení.

Zprávám o protestech z 29. dubna v Nanningu v Guangxi se také podařilo prorazit internetovou blokádou. Místní úřady hodlaly zdemolovat všechny továrny a sklady ve vesnici, což by mělo pro vesničany za následek ztráty ve výši miliard jüanů. Obyvatelé se nuceným demolicím postavili a tisíce jich vyšly do ulic.

Místní občan Velké Epoše sdělil, že když na místo dorazila ozbrojená policie, rozehnali dav slzným plynem a tloukli neozbrojené farmáře elektrickými obušky.

„Je to strašný pohled. Policie a místní úředníci byli jako bandité. Spojili se, aby zaútočili na jednoho muže a pokusili se ho ubít k smrti." Policisté rozbíjeli projíždějící i zaparkovaná auta a když několik lidí zatkli, prohledávali dům od domu ve snaze najít dospělé muže.

12. června vyšlo do ulice Zhengzhou v Henanu 12 400 občanů nespokojených s nabízenou kompenzací za nucené vysídlení, uvedl hongkongský deník Apple Daily. Na scénu se přihnalo přes tisíc příslušníků policie, což mělo za následek krvavé střety. Někteří vesničané prohlásili, že jestli nebude navrženo nějaké přijatelné řešení, spáchají kolektivní sebevraždu.


Čtěte dále: