20080614-betula
Bříza bělokorá. (wikimedia)

"Kouzlo Indie", "půvab Sibiře" a další superlativy odedávna opěvují krásu tzv. královny mezi stromy. Bříza bělokorá je také díky své typické sněhobílé kůře a jemně převislým větvím jedním z prvních stromů, který jsme se naučili v přírodě rozeznávat. Největším pokladem břízy však není její vzhled, ale to, co se ukrývá pod zevnějškem, tedy léčivá síla.Zkušení bylinkáři každý rok s příchodem jara vyrazí do lesů, ještě před vyrašením lístků, sbírat jejich pupeny. Ty jsou v této době ještě lepkavé a obsahují veškerou léčivou sílu. Pokud se mezi takové nadšence nezařazujete, červen (spolu s květnem) je také velmi vhodný ke sběru. V tomto období prvních letních veder se sbírají listy. Široké využití má však i kůra, která produkuje smůlu odolnou proti vodě. Využívá se u výrobků z kůže, kterým dodává vůni a odolnost. Z kůry se také získává vzácná březová šťáva. Ta je spolu s olejem z listů vhodná na výrobu přírodních mýdel. Její získávání drastickým navrtáváním je u nás přísně zakázáno. Vždyť víme, jak dopadla raněná bříza ve známé básni...Koncem minulého století byla bříza dokonce podrobena vědeckému výzkumu, který jen potvrdil to, co o ní věděly už staré severské kultury; její hlavní léčivou vlastností je močopudnost. A proto je vhodná na všechny nemoci ledvin a močového ústrojí. Působení břízy je podpořeno i značným obsahem vitaminu C.

 

Listy

Listy sbíráme přibližně dva měsíce po vypučení. Mají antibakteriální účinek a jsou vhodné pro přípravu diuretických čajů, které léčí dnu, revmatismus, rozpouštějí kameny v ledvinách nebo močovém měchýři a také snižují hodnotu cholesterolu. Droga z nich příjemně voní a má hořkou chuť. Březové lístky jsou schopny poskytovat zelené i žluté barvivo. Šťáva z nich najde své uplatnění i v kulinářství, používá se na výrobu octa, sirupu či domácího vína.Důležité uplatnění mají i při vnějším použití. Čistí a dezinfikují vlasovou pokožku a zároveň podporují růst vlasů. Pokud trpíte revmatickými nebo kloubními bolestmi, můžete použít i čerstvé, mladé lístečky. Obalte jimi bolavé místo, přikryjte igelitem, zavažte a nechte působit, nejlépe během celé noci.

 

Vyzkoušejte

Odvar: pokud máte na obličeji světlejší nebo tmavší skvrnky (zejména ženy), odvar z březových listů vám je pomůže zesvětlit. S přicházejícím létem se pravděpodobnost jejich vzniku zvyšuje, protože parfémy nebo parfémované výrobky na holém těle, pod vlivem slunečního záření, mohou skvrny vyvolat natrvalo. Na přípravu odvaru potřebujete maximálně 20 minut. Jednu kávovou lžičku sušených lístků přelijte jedním šálkem vařící vody a po 15 minutách odvar sceďte. Hnědá místa na kůži si jím jen přetíráme.Lázeň: příjemná březová koupel uvolňuje ucpané póry, má dezinfekční a regenerační účinek. Stačí, když 100 gramů drogy přelijete jedním litrem vařící vody, po 20 minutách scedíte a vlijete do vany s vodou.Koupel proti celulitidě: podobným postupem se připravuje i účinná koupel proti celulitidě. Hrst čerstvých lístků břízy přelijte jedním litrem vařící vody. Po 30 minutách odvar sceďte a roztok přilijte do koupele.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v červnu – Divizna velkokvětá

Léčivé byliny - úvod