20110621_navigace
3D mapa v palubní desce - navigace budoucnosti. (Screenshot/Televize NTD)
Toto je model toho, jak by v budoucnu mohla vypadat palubní deska. Jedná se o 3D navigační systém, který rozpozná, kdy potřebujete šálek kávy, objedná ho pro vás a nasměruje trasu jízdy k místu, kde si svou kávu můžete vyzvednout. Říká se tomu AIDA 2.0., takzvaný přizpůsobený integrovaný pomocník řízení.

 

 

 

Video poskytla Televize NTD

Podle vědce z Massachusettsského technologického ústavu (MIT) by v blízké budoucnosti měly být navigace GPS nahrazeny interaktivními prostředky, které zpracují a filtrují informace ve skutečném čase.

„Navigátory, které dnes v autech používáme, jsou frustrující. Znáte to, rozhodnete se pro jinou cestu a navigační systém ve vašem autě vám nepřetržitě bude hlásit: „přepočítávám, prosím otočte se". Takže otázkou bylo, je možné mít jako navigátora někoho, kdo bude spíše něco jako přátelský společník?" uvedl ředitel projektu Sensable City Lab z MIT Carlo Ratti.

První verzí projektu AIDA byl robot, přizpůsobený profilu řidiče. Učil se jeho a její zvyky a podával nápomocné návrhy možných tras cesty. Nová verze nahradila přátelského robota interaktivní 3D mapou. Ta podává řidiči různé informace týkající se provozu až po status twitteru vašeho nejlepšího přítele.

Vědci z Massachusettsského technologického ústavu říkají, že nový systém dokáže rozpoznat gestikulování rukou, čímž umožní řidičům manipulovat displejem pouhým ukázáním prstu.

„Určitě si pamatujete dobu, kdy jsme používali papírové karty, papírové mapy a někdy, když jste neměli spolujezdce, přišlo trochu dobrodružství, když jste si položili mapu na palubní desku, zatímco jste řídili a snažili se najít cestu. To je dost náročné, protože mapa dost často padala z palubní desky a to je ta těžká část. A proto se my, v projektu AIDA, snažíme přijít na řešení integrovanější cestou. Představit digitální mapu, do které ale můžeme také začlenit informace a to nám umožní lepší pohled na celé fyzické město,"
sdělil vědec z výzkumného ústavu MIT Christian Kloeckl.

A přestože města jsou přeplněna spoustou dat, výzkumný tým tvrdí, že AIDA dokáže filtrovat informace na základě řidičových preferencí. Ale co se stane, když je v autě více než jedna osoba, například když muž řídí a jeho žena sedí na místě spolujezdce? Poradí si AIDA s něčím takovým jako: „žena má vždy pravdu"?

„Počítač má schopnost rozpoznat, kdo je řidič a tomu adresovat návrhy a přijmout ten správný profil. Pokud bude ve vozidle více lidí, obzvláště pár, tím se prozatím raději zabývat nebudeme,"
řekl společný ředitel projektu Sensable City Lab z MIT Assaf Bidderman.