20090709-cina-hu-jia-nobelova-cena-za-mir-
Obhájce lidských práv Kao Č'-šeng (vlevo) a Chu Ťia (vpravo), 28. prosince 2005, tehdy ještě oba dva na svobodě. (Velká Epocha)
Po třech a půl letech strávených ve vězení byl před 14-ti dny propuštěn čínský obhájce práv - Chu Ťia. Jeho manželka se obává, že jeho život ohrožující nemoc se během pobytu ve vězení zhoršila.

Chu Ťia je obhájcem práv, známý ochraňováním pacientů AIDS a sirotků. Později se dožadoval většího uznání lidských práv v Číně. Evropský parlament ho za jeho práci ocenil „Sacharovovou cenou za svobodu myšlení", nejvyšším oceněním pro zastupitele lidských práv. Nicméně v té době už byl Chu uvězněn, podle slov čínských orgánů za „rozvracení státu a spolupráci s cizinci za účelem narušení Olympijských her 2008".

 

Video poskytla Televize NTD

Přestože byl z vězení propuštěn, Chu Ťia možná ještě není zcela v bezpečí. „Než šel do vězení, trpěl můj manžel jaterní cirhózou v rané fázi. V této chvíli opravdu nevíme, jak moc se cirhóza zhoršila, nemáme psanou lékařskou zprávu. Byl ale v nemocnici na prohlídce a již bere antivirové léky," uvedla Chu Ťiova manželka paní Ceng Ťin-jen.

Cirhóza je zapříčiněná nenávratným zjizvením jaterní tkáně. Pokud se neléčí, může vést k selhání ledvin, anebo k rakovině jater.

Ale cirhóza není tím jediným nebezpečím, kterému Chu čelí. Někteří se obávají, že přestože je doma, není ještě jeho vězení konec.

„Správní orgány už řekly jeho manželce, že Chuovi nebude udělena kompletní svoboda. To přináší obavu, že je zde možnost, že se navrátí k situaci, v jaké byl předtím, než byl uvězněn, tou je domácí vězení na dobu neurčitou," řekl vyšetřovatel pro Human Rights Watch v Číně Nicholas Bequelin.

Několik měsíců před Chuovým propuštěním, nahlásila jeho manželka, že správní orgány obtěžovaly ji a její dceru a násilím je vyhnaly z jejich domu v Šen-čenu.

Chuovo propuštění se odehrálo současně s nenadálým propuštěním dalšího uvězněného dizidenta, umělce Aj Wej-weje. Obě propuštění pravděpodobně souvisí s návštěvou čínského premiéra Wen Ťia-pao v Evropě.

Čínská komunistická strana se obává, že nedávná povstání ve středním východě by mohla inspirovat k podobným ohrožením její moci. Podle novinových zpráv, bylo od února uvězněno více než 130 právníků a aktivistů, což zintenzivňuje zákroky vedené proti dizidentům a ochráncům lidských práv.