20110704_tibetan_bowls
Tibetská zpívající mísa. (Flickr.com/teamaskins)
Experimentální pokusy s dynamikou kapalin v tibetských zpívajících miskách ukázaly, že jejich akustické chování je podobné tomu u sklenic na víno a může dokonce způsobit, že se vodní kapky vznášejí.

Mísy pocházejí z rituálů, které se prováděly v tibetských Himalájích v pátém století  a jsou zpravidla vyrobené ze slitiny bronzu. Tyto misky vydávají zvuk nebo píseň, když se do nich udeří nebo se dřevěnou paličkou třou jejich hrany.

 

Dva vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) naplnili mísy vodou a nafilmovali vibrační obrazce, které vznikaly. Vysokorychlostní kamera ukázala, jak se zformovaly povrchové vlny, které vytvořily kapičky vody, které pak po povrchu tekutiny poskakovaly.

Tyto Faradayovy vlny nebo vlnky se utvářejí na kapalinách uvnitř vibrující nádoby. Povrch začne být nestabilní v okamžiku, kdy vibrační frekvence dosáhne kritické hodnoty, což dává za vznik kapičkám vody, které se oddělují od povrchu.

„Naše studie ukazuje, že se kapky mohou na povrchu kapaliny vznášet, kdy poskakují nebo skáčou přes vibrující povrch kapaliny,“ napsali autoři pokusu.

Zjištění, která byla publikována 1. července v odborném časopise Nonlinearity, mohou mít potencionální využití při vytváření kapek ve vstřikovačích paliv a u sprejů.

 

Související články:

ČÍNA: Buddhovo světlo zázářilo poblíž Chongqingu

 

small_United_Kingdom