20110720_falun_gong
Podle amerického kongresmana Chrise Smitha jsou americký prezident a ministrině zahraničí Clintonová na čínský režim, co se týče otázky lidských práv, mírní, 15. července 2011. (Televize NTD)

WASHINGTON, 15. července - Pronásledování Falun Gongu v Číně už trvá 12 let.

„Tisíce a tisíce lidí jsou vražděny..Odvádějí praktikující od rodin, vězní je v podzemních celách a pracovních táborech...A tyto věci, tyto strašné věci se dějí ne kvůli nějakým darebáckým živlům, nýbrž pod taktovkou komunistické strany, která kontroluje vládu v Číně," řekla americká kongresmanka Dana Rohrabacher.

„Od začátku tohoto roku zemřelo ve vazbě kvůli špatnému zacházení minimálně 26 praktikujících," uvedla americká kongresmanka Ileana Ros-Lehtinen.

Falun Gong je starobylá čínská duchovní praxe, která se stala populární v 90. letech. Zahrnuje klidné meditační cvičení a tradiční hodnoty jako pravdivost, soucit a snášenlivost. Čínská komunistická strana se v průběhu své historie snažila vyhladit původní kulturu v zemi a v roce 1999 se jejím terčem stal také Falun Gong.

„Falun Gong přináší tradiční hodnoty čínské kultury, zatímco vláda v Číně představuje tyranii a bezpráví," dodala Dana Rohrabacher.

Kongresman Chris Smith tvrdí, že prezident Obama je příliš měkký pokud jde o nátlak na čínský režim v oblasti lidských práv.

Video poskytla Televize NTD



„Doufám, že prezident i ministryně zahraničí Hillary Clintonová si svou chybu uvědomí. Mluví příliš jemně, a přitom lidé tam jsou mučeni k smrti a zabíjeni jenom pro svou víru, jenom proto, že praktikují Falun Gong," sděll americký kongresman Chris Smith.

I když mnozí věří, že Obama svou podporu ještě ukáže, Kongres už se vyjádřil. Sněmovna reprezentantů vloni schválila rezoluci vyzývající čínský režim k ukončení perzekuce. Praktikující Falun Gongu, kteří mučení zažili na vlastní kůži, říkají, že tato podpora je velmi důležitá.

„Podpora od amerického Kongresu a také americké vlády a různých organizací, tato podpora je velmi důležitá, protože vytváří na komunistický režim nátlak," řekl Charles Lee, který byl sám jednom z pracovních táborů mučen.

V americkém Senátu byla představena nová rezoluce s podporou obou politických stran. Praktikující Falun Gongu doufají, že její schválení přiměje amerického prezidenta i představitele ostatních států, aby se k pronásledování vyjádřili.