Ve zpustlém bolívijském městě Tiahuanaco stojí rozsáhlá vodní stavba, kterou místní obyvatelé nazývají pyramida Akapana.

Pohled na část piramydy Akapana. (flickr.com/frwl)
Pohled na část pyramidy Akapana. (flickr.com/frwl)

Na jejím vrcholku byla vybudována velká vodní nádrž, ze které byla voda vypouštěna složitou soustavou kamenných kanálů, které nalezli archeologové hluboko v jejích útrobách. Voda dále stékala po sérii svažujících se rovin do příkopu, který se táhl kolem celé stavby, a odtékala k základům pyramidy na jižní straně.

Někteří vědci přisuzují vybudování stavby kultům deště či vody spojeným s primitivním uctíváním síly a vlastností rychle tekoucí vody.

Další teorie hovoří o pyramidě jako o neznámém „technickém vybavení", které mohlo mít smrtonosný účel. Hypotéza vychází z významu slov starobylého aymarského jazyka Hake a Apana, kterým se v přilehlých oblastech stále hovoří. Hake znamená „lidé" nebo muži. Apana znamená zemřít. Akapana je tedy „Místo kde lidé umírají....". Jedná se v tomto případě o pověry nebo pro obavy místních domorodců existují reálné podklady?

Podle českého experimentálního vědce Miroslava Provoda, jenž se zabývá mimo jiné také výzkumem pradávných vodních staveb a jejich účinků na lidské zdraví, se mohlo jednat o další záhadnou energetickou laboratoř.

„Mám experimentálně ověřeno, že nadměrné množství energie může negativně ovlivnit lidské zdraví. Průtok vody mohl být ale regulován tak, že celková energie nemusela být lidskému zdraví škodlivá, ale prospěšná," uvádí ve svém výzkumu Provod .

Další zajímavostí je do země zapuštěný chrám postavený v těsném sousedství pyramidy. Podle Provoda jde o stavby, které mají úzkou souvislost. V chrámu by mohlo docházet k energetickým jevům vyvolaným působením přilehlé pyramidy. „Podle mé teorie pyramida Akapana, stejně jako ostatní megalitické stavby, byla postavena v místě koncentrace zón a ve své hmotě akumulovala statickou elektřinu," říká Provod.

Další zvláštností je, že byl chrám postaven pod úroveň okolního terénu. „Vymyká se to logice a v architektuře všech dob se podobný případ nevyskytuje. Nezdůvodněné zůstávají podzemní prostory také u jiných megalitických staveb. Některé megalitické stavby byly vybudovány pouze jako podzemní prostory," uvádí provod.

Pyramida Akapana byla tedy možná stavbou vytvářející statickou energii s možností regulace a pozitivním vlivem na zdravotní stav člověka.

Aktualizováno 28.7.2011

Zdroj: miroslavprovod.com

 

Čtěte také:

Záhadné vodní stavby IV – potok Quebrada de Lavapatas

Záhadné vodní stavby III – pahorek v indickém městě Mohendžo-daro

Záhadné vodní stavby II - jeruzalémský rybník

Záhadné vodní stavby I - Osireion