20110801_zraloci
Žralok velrybí u mexického pobřeží Isla Mujeres. (Screenshot/Televize NTD)

Stovky žraloků velrybích se jako každoročně shromáždily u mexického pobřeží Isla Mujeres. Tyto obří ryby připlouvají za potravou, kterou nacházejí v přímořských vodách během letních měsíců.

Mořský biolog Rafael de la Parra říká, že letos už bylo viděno přibližně 250 žraloků velrybích. To je prokazatelně dobrým znamením u těchto živočichů, kteří jsou skupinami ochránců přírody označováni za ohrožený druh.

Video poskytla Televize NTD

„Je to pozoruhodné, že zde máme takové množství žraloků velrybích. Na jiných místech se vyskytují pouze mladí samci nebo několik samiček. Ale zde máme samce, samičky, mláďata, starší žraloky i březí samice. Shromažďují se zde převážně kvůli potravě, ale je dost možné, že v takovém množství by mohli vyvinout i jiné aktivity, třeba reprodukce, proč ne?" uvedl mořský biolog, vedoucí projektu Domino Rafael de la Parra

Žralok velrybí je mírumilovný obr oceánu. Není lidem nebezpečný a může se dožít 60 až 150 let. Žraloci velrybí obyčejně dorůstají délky až 14 metrů a mohou vážit až 15 tun.

Žraloci velrybí se také stali hlavním lákadlem zdejších turistických společností, které nabízejí možnost plout po boku těchto obřích mořských tvorů.

„Bylo to moc pěkné. Ne jako v zoo, kde musíte udržovat odstup. Máte možnost být jim tak blízko a dokonce s nimi i můžete plavat," řekla turistka Trixie de Leon.

Každý červenec zde probíhá festival obřích žraloků. Jeho příznivci se tak snaží zvýšit povědomí o těchto mořských obrech.