yorkshiredales1
Zemědělská usedlost na samotě, národní park Yorkshire Dales. Kamenná obydlí jsou pro kraj typická (foto autor)
Vypůjčeným autíčkem stoupáme po úzké asfaltce do kopců v národním parku Yorkhire Dales (čti jorkša dejls). Všude kolem lze vidět holé kopce se zelenými svahy, na kterých se pasou všudepřítomné ovce, a zatravněnými vršky s mokřinami a vřesovišti. Sem tam nějaká ta vápencová skála. Kopce i údolí neboli „dales", jak jim místní v jejich nářečí říkají, jsou rozděleny na menší části kamennými ploty. Po „srážce" některých kopců zůstaly v horách prolákliny, kudy teče dolů voda vytvářejíce přírodní splávky, vodopády a jezírka.

Na vrcholku jednoho z kopců jsme vypnuli motor vozu a zastavili. Užíváme si ticho, které je naprosto ohromující. Žádné šumění lesů, žádný hukot řeky, jen ticho občas přerušované závany větru. Takové ticho dnes jen tak nezažijete. Kdo by řekl, že se s ním setkáme právě tady, v uspěchané Anglii.

Yorkshire Dales patří k jedněm z nejkouzelnějších regionů Velké Británie a pro každého, kdo rád chodí na tůry nebo do jeskyní, jezdí na kole, kochá se dramatickou krásou krajiny a touží po tichu a klidu, je tato oblast naprosto nezapomenutelným zážitkem. Na své si přijdou turisté všech věkových kategorií, k dispozici jsou jak nenáročné trasy po asfaltovém nestrmém povrchu až po úzké stezky na úbočích svahů, prudké sestupy i výstupy nebo lezení po skalách.

yorkshiredales2
Kouzelné městečko Kirby Stephen leží na severní hranici parku a najdete tu i informační centrum pro turisty. (foto autor)
Celá oblast Yorkshire Dales je dnes národním parkem, ve kterém žije asi 20 tisíc lidí. Nejde o úplně opuštěný kraj, stále tu v kouzelných kamenných vesničkách žijí lidé, které živí turismus nebo zemědělství, hlavně chov ovcí.

Historie a současnost

Lidé na severu mluví vlastním nářečím, i když to se rychle vytrácí, stejně jako původní obyvatelstvo Yorkshire Dales. Od doby, kdy se tu za průmyslové revoluce těžilo olovo, odešly desetitisíce lidí do měst a přístupnějších míst. Když nepočítáme turisty, mladých lidí tu člověk moc nespatří. Život je v tomto odlehlém kraji tvrdý a drsný. Průměrný věk místních farmářů je podle odborníků 50 - 60 let a zřejmě jde o poslední generaci původních obyvatel-zemědělců, kteří zde žijí a pracují.

Většinu „hor" tvoří vápenec. Kopce dosahují výšky 400 - 700 m. n. m. a celková rozloha parku je 1 769 km2. Park je známý také pro své jeskyně, kam se sjíždí jeskyňáři z blízka i daleka. Mezi nejoblíbenější jeskyně patří White Scar, Ingleborough Cave nebo Gaping Gill.

Pod stan nebo do karavanu?


Pro turistu je jistě nejzajímavějším obdobím léto, kdy nejsou deště tak časté, je teplo (rána mohou být ale chladná, my jsme jednou měli jen 8 stupňů!) všechno kvete a voní a v údolích probíhá sekání trávy a sušení sena. Za teplých dnů se můžete okoupat v řece nebo v jezírku pod vodopádem. Farmáři nabízí levný pronájem louky karavanům a stanům a pokud toužíte po lepším ubytování, můžete zůstat v místních hotýlcích, ubytovnách, B&B (bed and breakfast neboli ubytování se snídaní v ceně) anebo si můžete pronajmout celou chatu.

yorkshiredales5yorkshiredales9
Cedule upozorňující na kemp v podobě louky, kterou farmáři přes léto pronajímají turistům; Rozcestník.. Cesty jsou v parku dobře značeny. Bridleway označuje polní cestu, footpath stezku pro pěší. Ostatní trasy jsou dálkové a mají své vlastní názvy (Coast to Coast, Pennine Way aj.). Serióznějším hikerům doporučuji pořídit si turistickou mapu okolí. (foto autor)


My jsme bydleli v pronajatém karavanu u vesničky Keld v údolí Swaledale (při řece Swale), kde není ani mobilní signál a nejbližší obchůdek je asi tři míle, takže než vjedete do parku, ujistěte se, že máte všechny důležité věci, které potřebujete. Pokud vám nestačí výšlapy do okolí, můžete vyrazit na kole nebo autem do dalších údolí, protože každé „dale" je jiné a může nabídnout odlišná panoramata a zážitky. Stanování se zdá být velmi oblíbenou formou rodinné dovolené s dětmi, kterým tak připravíte celoživotní zážitek.

yorkshiredales3yorkshiredales4
Dopravní zácpa v Yorkshire Dales. S ovcemi se tu setkáte všude a protože mají za to, že na silnici jsou pány ony, řiďte pomalu a buďte opatrní; Nákladní vlak přejíždí přes Ribbleheadský viadukt, který pochází z 19. století a je důkazem umu britských inženýrů té doby. (foto autor)
Často potkáte i kulhající nebo zmožené odvážlivce s velkou batožinou na zádech. Vězte, že jde o lidi, kteří se rozhodli překonat 192 mil (asi 309 km) dlouhou trasu ze západního pobřeží severní Anglie na břeh východní. Tato dobrodružná cesta s názvem „Coast to Coast" má i svou cyklistickou variantu. Cestou překonáváte tři národní parky a můžete si dokonce objednat taxi, které vám každý den převeze vaši batožinu do nového kempu, abyste ji s sebou nemuseli tahat. Ti praví tvrďáci si ale všechno včetně stanu nesou sami.

Treky mezi ovcemi

Ve větších městečkách podél a uvnitř parku si můžete zakoupit průvodce a mapy s trasami. V některých kempech vám je půjčí i zdarma. Mezi nejoblíbenější cíle turistů patří trasy kolem vesnic Malham, Ingleton nebo Hawkes, ale ať už se ubytujete kdekoliv, vždy budete mít poblíž dostatek možností, kam vyrazit, ať už je to údolím při řece nebo do prudkých strání, mokřin a vřesovišť, podél vodopádů a podobně. Možností je přehršel a záleží jen na vás.

yorkshiredales6yorkshiredales7yorkshiredales8
Roklina Gordale Scar s vodopádem; pohled zevnitř a seshora. Strž najdete poblíž Malhamu. (foto autor)


Oficiální pěšiny a cesty jsou značeny. Majitelé pozemků (a to platí v celé Anglii) mají za povinnost zpřístupnit přechod přes svůj pozemek, vede-li tudy trasa, tak se nebojte otevřít bránu a pokračovat po cestě třeba přes pastvinu mezi ovcemi a přemnoženými králíky. Zajímavé je, že půldenní výlet po kopcích nás neunavil ani zdaleka tak, jako hodinové běhání po nákupech ve městě a rozhodně přinese větší uspokojení.

Největším problémem jsou „midges" (midžís), malinké otravné mušky, které se na vás nenasytně snesou a koušou a koušou. V parku je jich hojnost a v podstatě znemožní večerní a ranní pohyb venku. Zdá se, že na ně zabírá jenom vítr a sluníčko. Odradit je od útoku mohou i některé druhy repelentů.

Ale ani tyto dravé mušky nám nemohly zkazit celkový dojem z Dales. Oblast jsme si zamilovali a když nastal čas vysočinu opustit a sjet dolů do „civilizace", v srdci nám bylo smutno. S vděčností budeme vzpomínat na klid a krásu zdejšího kraje a naše svaly na nohou nám zase děkovaly za báječnou rozcvičku na čerstvém vzduchu.

Atrakce v okolí


Pokud se vám klid a ticho omrzí, můžete se vydat na výlety do okolí. Tady je několik tipů. Cesta automobilem k nim by vám měla zabrat maximálně tři hodiny (záleží jak hluboko v parku a na které straně jste ubytovaní).

yorkshiredales11
Turistický pár hledí směrem k Ullswater z hory Red Screes, která se tyčí nad průsmykem Kirkstone Pass v Lake District. (foto autor)
Lake District - největší národní park Anglie a nádherná dech beroucí hornatá oblast plná jezer, krásných bílých stavení a bohužel i většího počtu turistů. Směřujte do města Windermere (v létě počítejte s kolonami), pokochat se jeho krásnou architekturou i okolním velkým jezerem nebo vyrazit do kopců či k dalším jezerům. Okouzlující výhledy jsou například při průjezdu průsmykem Kirkstone Pass (cesta z Windermere do Ullswater). Na většině jezer lze provozovat nejrůznější vodní sporty, nabídka pro turisty je všeobecně větší než v Yorkshire Dales.

 

 

yorkshiredales13
Mrtvý tuleň vyplavený na pláži u městečka Seahouses ležícím na severovýchodním pobřeží Anglie, hrabství Northumberland. (foto autor)
Pobřeží na východě nebo západě - městečka při pobřeží mají své kouzlo, často písečné pláže a moře. Na východním pobřeží můžete pozorovat papuchalky a tuleně.

 

York - historické město se zachovaným středověkým centrem a ohromující katedrálou, cíl mnoha zahraničních turistů.

Lancaster - velké město s dobře zásobenými obchody a historickým centrem


Užitečné odkazy:
http://www.yorkshiredales.org.uk/ - oficiální stránky parku Yorkshire Dales (včetně ubytování, atrakcí atd.)
http://www.lakedistrict.gov.uk/ - oficiální stránky parku Lake District

 

Přečtete si také:

York - nejstrašidelnější město Evropy

Cornwall - krásy pobřeží a bubliny z budoucnosti

Edinburgh během festivalu Fringe

Fotogalerie - Škótska vysočina

Fotogalerie - Pouliční umění Londýna