Ilustrační foto. (flickr.com/felissy)
Ilustrační foto. (flickr.com/felissy)
Atény – Řecku byla nedávno přislíbena další finanční injekce jak ze strany EU a MMF, tak i soukromého sektoru. To by údajně mělo zemi zachránit před bankrotem. Součástí úsporných opatření je zvýšení daní, 20procentní snížení minimální mzdy, důrazné škrty v sociální sféře a prodej pozemků, přístavů a státních podniků. Atény zažívají denní demonstrace. Populace čelí menším mzdám a rostoucí nezaměstnanosti.

Velká Epocha se zeptala několika občanů, jak se úsporné balíčky dotknou jich a jejich rodin a jak si myslí, že by se měla země vrátit na cestu stability.

 


Příslušník speciálních policejních sil, 24

Po zavedení úsporných opatření teď dostávám o 150 euro menší plat (za měsíc) a navíc se omezily další zaměstnanecké výhody v práci. Takže teď budu mít s úspornými opatřeními a zvýšením daní menší příjem.

Viníkem (této krize) je každý. Každý, kdo neplatí daně, každý, kdo se snaží vyhnout imigrační situaci. Imigranti zemi nepomáhají vydělávat příjem, zato stojí stát peníze. Každý, kdo dostane místo ve veřejném sektoru bez složení zkoušek, a lidé, kteří používají svých konexí, aby dostali zaměstnání, aniž by byli kvalifikovaní.

Chci, aby se všechno změnilo. Jako vypnout elektřinu a začít úplně znovu. Hlavně vzdělávací systém, soudní systém, daňové zákony a veřejné služby. Chtěl bych vidět, že se občané této země změní. Lidé se chovají, tak jak se chovají proto, že jsou utvářeni prostředím. Tady (v Řecku) spravedlnost nenajdete, když je jí třeba.

Budoucnost bude hodně těžká, ale chci být optimistou. Premiér bude muset čelit následkům svých činů a nevěřím mu.“


Diamantis Melitas, 31, oblast IT

Pořád mám ještě práci, ale tento měsíc se dozvím, o kolik míň dostanu a o kolik víc budu muset platit na daních... Skutečnost, že mám stále práci, neznamená, že se mě krize nedotýká, protože lidé z rodiny o práci přišli. Například moje máma (ztratila práci) minulý týden. A také už nejezdím v autě, protože benzín je hodně drahý. Skutečnost, že už není minimální mzda a někdo může pracovat na plný úvazek jen za 400 euro za měsíc nebo míň, má na mě a celý národ psychologický dopad.

Skutečným problémem je mezinárodní ekonomický systém. ...Stolař vytváří hmatatelnou práci, ale bankéři a každý, kdo obchoduje s penězi, ve skutečnosti hmotnou práci nedělá, protože neprodukuje něco hmatatelného. Prodávají vzduch a nic víc. Tento systém stát zbankrotoval a teď chce, aby Řecko a ostatní země dluh splatili, protože už dál nedokáže produkovat peníze, aby je uložil do banky a v tomto neudržitelném systému pokračoval.

Já chci jen to, aby se tento iracionální bankovní systém změnil. Chci, aby všechny ty banky, trhy s finančními deriváty a všechno, co s tím má co do činění, už neexistovalo. Chtěl bych viděl ekonomiku založenou na zdrojích, která operuje na hmotném zboží, a ne na zboží založeném na měně.

Budoucnost bude těžší, než je teď, ale já aspoň dospěju a všichni ostatní také. Těžké časy před námi lidi v mnohém změní.


Andreas, 31, zaměstnaný v soukromém sektoru
(Andreas chodí na aténské náměstí Syntagma, kde poskytuje technologickou podporu lidem, kteří tu kempují. Demonstranti jsou tu už od 19. května.)

Zatím se mě to nedotklo, ale kamarádi a rodina dostali padáka nebo jsou nezaměstnaní … a co bude se mnou, ještě nevím.

Budeme tady (na náměstí), dokud neodejdou... chceme probudit svědomí lidí ... uděláme víc, abychom věci změnili. Máme tu maraton, ne sprint na 100 metrů, takže to znamená, že máme hodně práce.

Politický systém se musí změnit. (Politici) jednají ve svůj vlastní prospěch a nemyslí na lidi. Úsporná opatření, která podepsali, jsou bezprecedentním zaprodáním. Uvidíme za 6 – 12 měsíců, čemu budou lidé opravdu čelit...každý pochopí, o čem to celé je. Za šest měsíců uvidíme.

Nechci se dělit o to, co bych řekl našemu premiérovi. Znělo by to extrémisticky.


Saptelianos Georgios, 60, účetní v cestovní kanceláři

Moji dva dospělí synové nemají práci, žena vydělává méně peněz a firma, pro kterou pracuji, byla samozřejmě také zasažena a teď má méně příjmů a platí více daní. Stávky způsobily, že někteří klienti zrušili cestovní balíčky, které si u nás zakoupili, a také máme menší poptávku od návštěvníků, kteří chtějí do Řecka přicestovat.

Ty dvě strany, které nám 30 let vládly, ukradly spoustu peněz. Najímají lidi, kteří je volili, aby pracovali ve veřejném sektoru, a proto jsou tyto služby neefektivní, protože lidi dobře nepracují, tu práci neznají a ministři si vždy berou velké provize.

(Za krizi jsou zodpovědní) politici, kteří nám všechny ty roky vládnou. Budoucnost bude o hodně těžší, než dosud.

Premiérovi bych řekl, ať se podívá a pročte si papíry, které podepsal, a neřídil se jen tím, co mu nějací lidé řeknou, aby se mu zalíbili. Jsem rozhořčený.


Giakas Stelios, 34, dočasně zaměstnaný jako pošťák
(Po 20 měsících , kdy byl  nezaměstnaný, ho stát najal na osm měsíců jako pošťáka.)

Vždy jsem čelil nezaměstnanosti, i když jsem dokončil univerzitu. Nepracuji v mém odvětví a vydělávám 700 euro za měsíc. Hodně podpor, které jsem měl, bylo zrušeno, takže musím žít ze 700 euro v drahé zemi a se zvýšením daně to bude ještě těžší.

V budoucnu bych rád viděl, že jsou lidi šťastnější. Svou budoucnost vidím optimisticky. Vidím se, jak žiji alternativním stylem. Dokážu žít s málem. Používáme víc, než skutečně potřebujeme, jako například auta – nejsou tak nepostradatelná, jak si lidé myslí.

Premiéra bych se rád zeptal, jestli může v noci spát.

20px_United_Kingdom