Moskevská divadla zahajují novou sezónu - Ermitáž, N. V. Gogola. (Gnilenkov Aleksey/ flickr.com)
Moskevská divadla zahajují novou sezónu - Ermitáž, N. V. Gogola. (Gnilenkov Aleksey/ flickr.com)

Moskevská divadla Ermitáž, Gogol a Divadlo na Malé Bronné zahájily představeními od ruských i světových autorů novou divadelní sezónu v Moskvě.

 

Divadlo Ermitáž

Přivítá první diváky již 52 sezónu. Počátky divadla se datují do 13. září 1959, kdy bylo založeno Moskevské divadlo miniatur v čele s uměleckým vedoucím, scénaristou a dramaturgem Michailem Levitinem. Již v říjnu toho roku divadlo uvedlo svou první premiéru, hru A tak, my začínáme! Na podzim 1987 bylo divadlo přejmenováno na Ermitáž.

V souvislosti se současným uzavřením velké scény z důvodu rekonstrukce bude soubor hrát větší představení na Nové scéně a malé představení na scéně Malého Ermitáže.

Sezónu divadlo zahájí představeními Obrázek boha a Yvona, princezna Burgundská. Obrázek boha vznikl na motivy povídky Gabriela García Márqueze, vynikajícího kolumbijského spisovatele, v režii známého ruského režiséra Michaila Levitina. Yvona, princezna Burgundská, je současně první a nejhranější hrou od polského romanopisce a dramatika Witolda Gombrowicze. Obě jsou připravena pro malou scénu.

 

Divadlo N. V. Gogola

Divadlu je letos již téměř 86 let. Tato scéna vznikla v r. 1925 jako Moskevské putovní divadlo tragédie a komedie. V r. 1943 dostal soubor budovu na Kozákově ulici. Od roku 1987 je uměleckým vedoucím národní umělec Sergej Jašin, a jak sám divadlo opěvuje, je podle něj dnes především skvělým souborem s vynikajícím hereckým obsazením.

Divadlo zahajuje sezonu tragickou fraškou, činohrou Poslední od ruského spisovatele, dramatika a básníka Maxima Gorkého. V hlavní roli s vynikajícím hercem, národním umělcem Alexandrem Dykem.

 

Moskevské dramatické divadlo

V roce 1945 se na divadelní mapě Moskvy objevil nový umělecký soubor Moskevské dramatické divadlo, které vedl režisér Sergej Majorov. Základem nového souboru se stali herci různých moskevských divadel a několik mladých herců z divadelní školy M. S. Ščepkina.

Divadlu byla dána budova na Spartakovské ulici. Během prvních 11 let zde bylo uvedeno 45 premiér. V roce 1957 bylo vedení divadla obviněno z nedostatečného vnímání k dobové sovětské dramaturgii.

Vzhledem k úspěchům, kterých divadlo dosáhlo a velikosti jeho souboru, se skromná budova postupem doby stala nedostatečnou. Proto v r. 1962 proběhlo dlouho očekávané a vytoužené stěhování na novou adresu Malaja Bronnaja a tato adresa se stala v r. 1968 součástí názvu divadla.

Nová budova, proslulá svojí kulturní minulostí, byla do revoluce v r. 1918 klubem moskevských drožkářů. Poté studentským klubem, koncertním sálem a klubem pracujících v průmyslu. Od r. 1921 do r. 1951 zde sídlilo vynikající Státní židovské divadlo pod vedením herce Solomona Michoelsa.


Divadlo nechal v r. 1951 zavřít Stalin, který byl po válce stále více paranoidní vůči Židům, a několik herců nechal odsoudit k smrti a popravit. Sám Michoelsev byl poslán na smrt ministerstvem vnitra. V současné době je v čele divadla režisér Sergej Golomazov, který jej vede již od r. 2007.

Komedie Skapinova šibalství od slavného francouzského dramatika Jeana-Baptisty Pokléna alias Molièra, je úvodním představením letošní divadelní sezóny této scény. Premiéra představení proběhla 4. dubna 2008, byla to první hra, kterou současný ředitel Golomazov uvedl po svém nástupu do funkce. Hra se stala již od svého uvedení velmi populární.

 

Více než 50 soukromých scén

Moskva, to je divadelní centrum země. V současné době je v Moskvě více než 50 soukromých scén a vznikají další a další.

Do konce 19. století měl stát, carské Rusko, na divadelní uměni monopol. V r. 1882 nastala změna a divadelní kultura zažívala nebývalý rozkvět.

 

Moskevské umělecké akademické divadlo

Největším divadlem v Rusku je dnes již legendární Moskevské umělecké akademické divadlo (rusky MCHAT), které vzniklo v r. 1898 zásluhou Konstantina Stanislavského a Vladimíra Dančenka.

Divadlo otevřelo svou scénu hrou Car Fjodor Joanovič od ruského spisovatele Alexeje Tolstého.

MCHAT představovalo jak v ruské, tak i světové divadelní kultuře významné tvůrčí období. Systém Stanislavského nebo také Stanislavského metoda výchovy herců velmi ovlivnila světovou divadelní praxi a znamenala i významný přelom v divadelní pedagogice.