Hřiby a křemenáče. (Mgr. Zdeněk Kubeš/wikimedia)
Hřiby a křemenáče. (Mgr. Zdeněk Kubeš/wikimedia)
Letošní chladné a deštivé léto si nepochvaluje snad nikdo z nás. Výjimkou nejsou ani houbaři, kteří vyrážejí za svými úlovky do našich lesů. Letní měsíce tohoto roku jakoby nám chtěly dokázat, že doba, kdy lidé z lesa vynášeli košíky hub, je v zřejmě nenávratně pryč. Krátké interview na téma, zda „rostou či nerostou, a jak to bude dál” nám poskytl RNDr. Vladimír Antonín, vedoucí Houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně.

Pane doktore, jaká je momentálně houbařská situace v našich lesích? Jinými slovy rostou teď houby? A pokud ano, s jakými druhy hub se můžeme v lese setkat?

V tomto případě mohu poskytnout jen informace z Brněnska, respektive z jižní Moravy. I přes deště v minulém týdnu byl uplynulý víkend v listnatých porostech v okolí Brna dosti slabý. Houbaři sice nějaké houby našli, ale bylo jich velmi málo. Tento týden má být teplý, takže příští víkend by mohl být o něco lepší, ale v listnatých lesích jižní Moravy už letos žádné houbařské zázraky nečekejte. Co se týká nacházených hub, jsou to nejčastěji různé druhy holubinek, pečárky, místy i muchomůrky růžovky (tzv. masáky). Lepší je situace např. ve Žďárských vrších, kde už houby skutečně začaly růst.

Kde se momentálně houbám nejvíc daří?

Situace je pro houbaře lepší v Čechách, kde houby místy rostou dosti hojně.

Jak vidíte v následujících dnech, případně v měsíci srpnu stav hub v našich lesích?

Domnívám se, že listnaté lesy jižní Moravy už letos houbařům žádnou kolosální radost neudělají. Slibná však může být podzimní sezóna v jehličnatých lesích ve vyšších polohách, např. na Českomoravské a Drahanské vrchovině

Více informací: www.nahouby.cz nebo www.houbareni.cz