20110809_100m
Účastníci červencového pochodu v americkém Washingtonu, DC oslavují 100 milionů lidí , kteří vystoupili z Čínské komunistické strany a jejích přidružených organizací. (Edward Dai/The Epoch Times)
V Číně bylo dosaženo dalšího milníku, ovšem ne zrovna takového, jaký by vládnoucí Komunistická strana Číny ráda oslavovala. Už sedm let se vytrvale šíří mírumilovné hnutí. Už sedm let nabádá lidi v asijské velmoci, aby se zřekli komunistické strany a jejích přidružených organizací. Tento týden dosáhl počet jeho účastníků 100 milionů.

 

„Mít sto milionů Číňanů, kteří vystoupili z Čínské komunistické strany, už je příležitost k oslavám a historický milník pro čínské dějiny," uvedla na tiskové konferenci Yi Rong, předsedkyně Celosvětového střediska pro vystupování z Čínské komunistické strany, které sídlí v New Yorku.

Hnutí známé v čínštině jako „Tuidang" začalo koncem roku 2004 následně po vydání Devíti komentářů ke komunistické straně, které publikovala Velká Epocha. Jde o sérii článků o dějinách ČKS s popisy zážitků lidí, krvavých epizod v podobě Kulturní revoluce, Velkého skoku vpřed, masakru na náměstí Nebeského klidu, pronásledování Falun Gongu a dalších událostí, které čínská vládní média podléhající cenzuře často překrucují nebo naprosto ignorují.

V Číně se hnutí Devět komentářů šíří pomocí faxu, emailu, poštou, na DVD nebo knižně. Kromě členství v ČKS se lidé zříkají i členství v Mladých pionýrech a Svazu mládeže. Odhaduje se, že alespoň do jedné z těchto organizací za svůj život vstoupilo přes 700 milionů Číňanů. Teď se někteří z nich rozhodli pro useknutí všech pojítek se stranou.

„Těchto 100 milionů zahrnuje lidi ze všech společenských vrstev, odshora jako například vojenští důstojníci a státní funkcionáři, až po nižší vrstvy, jako vesničané a studenti," zmínila Yi.

Americký senát již schválil rezoluci, v níž vyslovil hnutí "Tuidang" uznání. Podle Li Dayonga, výkonného ředitele střediska, představuje rezoluce uznání celým mezinárodním společenstvím.

Hnutí nehlásá svržení ČKS ani politickou revoluci, aktivisté i účastníci ji chápou spíše jako duchovní a etické probuzení a psychologickou separaci mezi ČKS a Čínou budoucnosti.

„Myslím si, že 100 milionů lidí, kteří už z ČKS vystoupili, vytvoří lavinový efekt. Domnívám se, že v blízké budoucnosti Čína uvidí hodně velkou společenskou změnu, kterou budou podporovat všichni dobří lidé ve světě."

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Prohlášení lidí, kteří vystoupili z ČKS: Vystoupení z Čínské komunistické strany osvobozuje duši