Hluchavka bílá. (wikipedia)
Hluchavka bílá. (wikipedia)

Jedna z nejlepších léčivých rostlin, hluchavka bílá, jako kdyby z oka vypadla další proslulé bylině, kopřivě dvoudomé. Možná i proto se jí lidově říká „hluchá kopřiva“. Název je úplně výstižný, protože hluchavka nepálí. Vyskytuje se téměř všude, jako plevel v zahradách, houštinách nebo remízcích. Pro léčebné účely se sbírá výhradně květ, využít se ale dají i mladé lístky. Můžeme je přidat do jarních očistných salátů, polévek anebo je použít jako náhradu špenátu. V historii používání se hluchavka před svým dvojčetem nemusí stydět, používali ji už Plínius nebo Dioscurides.

Hluchavka je velmi účinná při problémech s pohlavními orgány. U žen výborně působí proti silnému menstruačnímu krvácení, posiluje dělohu a pomáhá při zánětu vaječníků. Díky jejím močopudným účinkům pomáhá silnějšímu pohlaví uvolňovat močové cesty a příznivě působí i při dalších onemocněních močových cest.

Květy

Po správném sběru a usušení mají květy hluchavky nádherné medové aroma a tento dar pak oceníte při přípravě silných čajů z její drogy. Takovýto odvar má navíc ilahodnou chuť,  pomáhá při katarech horních dýchacích cest, pomáhá při odkašlávání a odstraňuje nervozitu z nespavosti. Koncentrovaný odvar lze použít jako obklad účinný při ekzémech, hemeroidech a křečových žilách.

Vyzkoušejte

Čaj: čaj se připravuje z 1 kávové lžičky sušených květů na šálek. Nechá se spařit horkou vodou 2 minuty a pije se dvakrát denně. Při správném postupu získá výjimečnou zlatavou barvu a jemnou vůni. Je vhodný i k dlouhodobému užívání. O něco silnější ho lze použít zevně jako obklad.

Koupel: na koupel lze použít celou nať. Nejvhodnější úpravou je macerování – bylinky dáme přes noc do vlažné vody; ráno macerát svaříme a na 3 minuty odstavíme. Horký odvar pak stačí vylít do koupele.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v srpnu – Řepík lékařský

Léčivé byliny - úvod