20110815_tanzanit
Opracované drahokamy se s oblibou nosí jako šperky. Méně známé jsou mezi lidmi jejich léčebné účinky (na obr. Tanzanit).(gemteck1/flickr.com)

Kameny jsou již od pradávna opředené různými mýty a legendami. Některé vyprávějí o kamenech přinášejících štěstí, jiné o kamenech s léčivými účinky či dokonce o prokletých kamenech. Samotní léčitelé věří, že světlo a energie vyzařující z kamene může mít na lidské tělo léčivé účinky. Podobně jako rostliny a stromy, i kameny v sobě skrývají léčivou sílu. Přikládáním k tělu nebo držením vybraného kamene se tato síla absorbuje přes nervová zakončení člověka a má na něj příznivé účinky.

Když někdo tvrdí, že pozoruje kámen, ve skutečnosti, pokud máme věřit fyzice, pozoruje působení kamene na sebe. (Albert Einstein)

Disciplína, která se zabývá přirozenou terapií drahokamy nebo polodrahokamy, se odborně nazývá litoterapie. Tato metoda pomáhá při odstraňování duševních, emocionálních a fyzických bloků v našem těle. Energie kamene se prostřednictvím frekvence, intenzity světla, vibrací barev a vnitřních impulsů dostává do samotné bytosti člověka. Zjednodušeně řečeno jde o hojení duše prostřednictvím kontaktu těla s kamenem.

Drahé kameny pomáhají odstranit určitou energetickou nerovnováhu v našem těle. Ta může vznikat nervozitou, stresem či chorobou. Podstatu nemoci však neléčí ani neoslabuje její příznaky, nicméně jejich nošením můžeme onu nerovnováhu zmenšovat.

 

Jak si vybrat svůj drahokam?

20110815_naramek
Náramek z ryzího labradoritu (megan92037/flickr.com)

Při výběru kamene bychom se měli řídit určitými pravidly, protože na každého z nás může účinkovat jinak. Kámen by se nám měl v prvé řadě líbit a něčím nás okouzlit. Měli bychom při jeho výběru poslouchat vlastní intuici. Nikdy si nekupujte kámen, který vám někdo vnucuje. Kámen si vezměte do dlaně, zavřete oči a snažte se ho vnímat. Můžete pocítit v dlaních příval energie nebo jakési mravenčení. Správný je ten, který ve vás vyvolává nejsilnější pocity.

Kámen si můžeme vybírat i podle příslušného problému, ve kterém nám má pomoci. Někteří se zase nechají inspirovat svým astrologickým znamením, ve kterém byli zrozeni - pro každého z nás jsou doporučené konkrétní typy nejvhodnějších kamenů.

Tip: Mezi méně známé ale rozhodně velmi zajímavé drahé kameny patří tanzanit. Zpravidla má fialově-modrou barvu, ale v noci na něm lze pozorovat i odlesky jiných barev.

 

Jak drahý kámen očistíme?

Kameny do sebe absorbují energii ze svého okolí i z lidí, takže po dlouhém období svého života v sobě obsahují nejrůznější otisky různých věcí. Proto je třeba kámen před používáním očistit. Podle litoterapie je nejjednodušší metodou namočit kámen do misky s neperlivou minerální vodou na 24 hodin, což by mělo pomoci odstranit z kamene nedobré energie. Při normální očistě (kterou je optimálně dělat jednou za měsíc) kámen nebo šperk podržíme pod tekoucí vodou v umyvadle, přičemž někteří lidé přitom myslí na odstranění všeho zlého a navrácení kamene do jeho původního stavu.

Důležité upozornění: vodu nepoužíváme na tyto kameny - lapis lazuli, malachit, tyrkys, selenit. Mohla by totiž narušit jejich fyzikální vlastnosti. U těchto druhů můžeme použít čištění kouřem. Je to starodávná metoda amerických indiánů, která kouřem zbavuje prostor negativní energie. Používají se při ní topné tyčinky ze šalvěje nebo klasické vonné tyčinky.

 

Způsoby aplikace drahokamů

Nošení drahokamu v podobě přívěsků, řetízků nebo náhrdelníků má vliv na celé naše tělo, protože energie v něm ukrytá se rozšiřuje krví, nervovými a energetickými kanály.

Lokální účinek působení dosáhneme, pokud kámen položíme do blízkosti orgánu, který chceme uklidnit. Můžeme ho přivázat obvazem, použít náplast, nebo jej jednoduše vložit do části oděvu (např. do bot). Masírováním těla vyleštěnými kulatými kameny můžeme zmírnit obtíže.

Blahodárný účinek mají na naše tělo kameny, které jsou položeny v naší blízkosti (např. psací stůl na pracovišti, noční stolek, pod polštářem). Litoterapie zná i další možnost, jak nechat kámen působit na náš organismus, a tím je užívání esence. Ta se dá získat vložením kamene do minerální vody bez bublinek na více než 3 hodiny. Pak tento drahokamový roztok pijeme po doušcích během celého dne.