20110818_jihlava
MFDF Jihlava. (Velká Epocha/Zdenka Danková)

Jihlava - MFDF: Je to již více než sedm let, kdy se začalo promítat živé kino přímo v ulicích a jiných prostorech města. Letos již po osmé rozbalí živé kino své plátno v pěti večerech, a to na Bráně Matky Boží, v kanceláři jihlavského primátora, v zoologické zahradě, u kašny na horním náměstí a v kavárně Retro.

Tak jako se každý rok objevují nové dokumentární filmy, je možné stále znovu objevovat nová místa pro filmové projekce, případně ta již objevená propojit s novými filmovými obrazy, s novými souvislostmi,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Na Živém kině je nejzajímavější, jak jinak a různě mohou filmy působit, když je zasadíme do prostoru, k němuž mají vnitřní vztah. Každé místo má své genius loci i svou paměť, které se najednou propojí s filmem a znásobují tak divácký zážitek.“

A proto snímek Půlnoc, oceněný na posledním MFDF Jihlava Zvláštním uznáním české poroty, který je obrazově pozoruhodným zkoumáním společenských i psychologických důsledků světla a tmy, bude promítán přímo na Bráně Matky Boží, kde se na střeše brány nachází hvězdárna Jihlavské astronomické společnosti.

Režisérka Klára Tasovská v něm vstupuje do světa darkerů, připomíná aspekty energetické krize i provází diváky svým osobním videodeníkem, který si natáčela, když žila v naprosté tmě. Jeho projekce proběhne již tento pátek 19. sprna na Bráně Matky Boží – a to i s následnou prohlídkou „tmy nad námi“ prostřednictvím astronomického dalekohledu spolu se zasvěceným komentářem jihlavských astronomů.

 

Režisérka Erika Hníková uvede Nesvatbov v kanceláři primátora


Tam, kam by se diváci jen velmi těžko dostávali - v kanceláři jihlavského primátora - proběhne druhá pozoruhodná projekce. Uveden bude film Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové.

Právě o starostovi bojujícím s vymírající slovenskou vesnicí téměř všemi prostředky, který je nezapomenutelnou postavou tohoto dokumentu, jenž loni slavnostně zahájil jihlavský festival a na jednom ze tří nejvýznamnějších filmových festivalů, německém Berlinale, začal svou úspěšnou cestu po světových kinech. Projekce se zúčastní jak režisérka, která se nedávno vrátila z Londýna, kde jako první česká filmařka natáčela hodinovou talk show pro zpravodajskou televizi Al Jazeera, tak i primátor města Jaroslav Vymazal.

 

V zoo i u kašny – zakonzervovaná minulost i zásah na Národní třídě

 

Vizuálně vytříbený portrét života na ostrovech ve Východosibiřském moři Medvědí ostrovy režiséra Martina Ryšavého, který v něm sleduje cestu správců rezervace k opuštěné meteorologické stanici, jež se mezitím stala skanzenem minulosti, vstoupí do prostoru jihlavské zoologické zahrady, zatímco portrét podplukovníka Veřejné bezpečnosti Michala Danišoviče, který zodpovídal za zásah proti demonstrantům v listopadu 1989, pozve diváky zavzpomínat na první jihlavské demonstrace v listopadu 89 k horní kašně Masarykova náměstí. Tuto projekci doprovodí ojedinělá akce: kdo přijde s živým králíkem, dostane klobásu zdarma. Odpověď na otázku, proč právě tato kombinace, najdete v promítaném dokumentu.

Začátky představení jsou vždy ve 20.30. Vstup je zdarma a promítá se za každého počasí. Na jednotlivých projekcích se lze také zapojit do slosování o volné akreditace na MFDF Jihlava 2011 (25. - 30. října).

Počtvrté letos proběhne Živé kino i v Praze. Ve dnech 25. - 31. 8. se uskuteční pět projekcí přímo ve filmových střižnách a v bytech samotných režisérů a režisérek. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost nahlédnout do míst, která formují filmaře a jejich filmy.

 

Program Živého kina v Jihlavě:

Pátek 19. 8. snímek Půlnoc (r. Klára Tasovská)

Brána matky Boží

Úterý 23. 8. Nesvatbov (r. Erika Hníková)

Pracovna primátora města Jihlavy

Středa 24. 8. Manuál na výrobu teroristy (r. Tereza Reichová)

Retro café, DIOD

Pátek 26. 8. JUDr. Milan Danišovič (r. Martin Kohout)

Horní kašna na Masarykové náměstí

Neděle 28. 8. Medvědí ostrovy (r. Martin Ryšavý)

ZOO Jihlava