20110818_india
Podporovatelé protikorupčního aktivisty Anne Hazareho, Ahmadnagar, 18. srpna.  (AP/SITA)

Tisíce protestujících ve velkých indických městech začalo ve středu večer masovou hladovku, protože nejsou spokojeni s vysvětlením indického premiéra, proč nechal den předtím zatknout předního protikorupčního aktivistu Anne Hazareho, a protože chtějí poslance přinutit ke schválení protikorupčního zákona.

Hazare, kterému je 73 let, byl zatčen společně se šesti svými stoupenci na základě obvinění, že jejich plán hladovět, dokud parlamentem neprojde klíčová protikorupční legislativa, je nezákonný. Vláda je opět propustila ve středu poté, co dosáhla s Hazarem kompromisu.

Indický předseda vlády, Manmohan Singh, uvedl, že původní plán „hladovět až k smrti" je nezákonný, protože Hazareho tým odmítl šest předběžných podmínek, včetně omezení hladovky na tři dny.

Obě strany se tedy domluvily na nové hladovce, který začala ve středu a bude trvat 15 dnů. Dramatické protesty začaly kvůli schválení nebo respektive neschválení zákona, který má zastavit korupci, bezpráví u soudu a ochránit informátory. Tento zákon se před indickými zákonodárci objevil už několikrát od roku 1968, ovšem ke schválení nikdy nedošlo. Korupce je v Indii na všech úrovních vlády i společnosti naprosto běžná.

I když samotný Hazare se ukázal jako charismatický vůdce, protest formou hladovky se neděje kvůli jeho osobnosti, uvedl Partha Turaga, zástupce hnutí Indie proti korupci, které za protesty stojí.

Není to jen o emocích. Po stránce citové mu věříme, ale také čteme všechny návrhy (zákona). Vidíme a chápete, o čem to všechno je," uvedl Turaga žijící v americkém New Jersey.

Premiér snahy Hazareho označil na nedemokratické chování, které by "mohlo mít pro parlamentní demokracii (v Indii) neblahé důsledky". Politik rovněž uznal, že otázka korupce ve vládě existuje, a jak vláda, tak demonstranti touží po jejím rychlém vyřešení. Obě strany se liší v tom, jaká verze zákona má být schválena. Stoupenci hnutí chtějí vidět nový antikorupční orgán (Lokpal), který bude dohlížet na justici, zatímco vláda je proti tomuto kroku.