Řepík lékařský. (wikimedia)
Řepík lékařský. (wikimedia)

Srpen je kromě posledního letního měsíce i posledním obdobím vhodným pro sběr řepíku lékařského. Řepík je trvalá bylinka s krátkými oddenky, peřovitě složenými listy a stonkem zakončeným dlouhým střapcem, který je posetý žlutými kvítky. Tato dlouhá a krkolomná věta byla nutná, protože na první pohled si ho někdo může zmýlit s diviznou velkokvětou. Pokud se však podíváte podruhé, rozdíl je jasně viditelný. Stonek divizny roste do výšky dvou metrů, je silnější a květnatější. I lístky jsou výrazně odlišné.
Řepíku se daří na suchých místech. Najdete ho proto na sušších loukách, pastvinách, nebo na pasekách.

Sice nepatří mezi rostlinky se všeléčivými účinky, prvenství si však určitě zaslouží za své stahující účinky. Znamená to, že je vhodný při krvácení, ale i na všechny záněty v krku, ústech či hrtanu. Čaj z drogy léčí rozšíření srdce, žaludku, střev nebo křečové žíly. Nejlépe se jeho účinky zastavení krvácení využívaly na bojišti. V 15. století byl nejdůležitější složkou přípravku zvaného "arkebuzová voda", která se používala na  střelné rány. Ještě dříve jeho léčivou sílu využívali staří Sasové či Egypťané.

Vzácné tajemství řepíku se ukrývá ve vysokém obsahu oxidu křemičitého. Čínský druh (A. Pilosa) je pro přítomnost krevních koagulantů dokonce schopen zpomalit všechny typy rakoviny, kromě leukémie.
Sbíranými částmi jsou listy a nať. Odřezávají a oddělují se ručně, důležité je také sušit je na dobře větraných stinných místech. Podrobnější postupy sběru a sušení jsou popsány v prvním díle našeho seriálu Léčivé rostliny - úvod. Usušená bylinka voní krásně meruňkově a chutná příjemně hořce.

 

Nať řepíku

Usušená obsahuje množství účinných látek jako třísloviny, hořčiny, kyselinu křemičitou atd.. Kromě výše zmíněných léčivých schopností upravuje i trávicí procesy, nemoci ledvin a měchýře. Rostlinka má široké využití i v kosmetice. Ošetřuje mastnou a nečistou pleť, hojí, čistí a dezinfikuje. Na vnější použití se také výborně hodí i čerstvá a rozdrcená nať.

Upozornění: Jelikož má rostlina silný stahující účinek, nepoužívejte ji, trpíte-li zácpou.

 

Vyzkoušejte

Suchý obklad - Je účinný při migréně. Připravuje se z čerstvých listů, které se nejprve povaří. Následně se z nich vytlačí přebytečná šťáva a mohou se přikládat na čelo, které pak přikryjeme gázou nebo obvazem. Aby se listy nepřilepily na pokožku, je vhodné ji před nanesením obkladu natřít olejem.Odvar - Vhodný při všech výše zmíněných potížích, při revmatismu a pořezání. Připravíme ho z 1 čajové lžičky na ¼ litru vody.

Koupel
- Můžeme ho použít, pokud trpíme ranami, vředy nebo ekzémy. Příprava je jednoduchá: odvar z usušené rostliny přilijeme do koupele. Kloktadlo - Je účinné při zánětech hrdla a kataru nosu. Postup je opět jednoduchý: večer nebo ráno kloktejte odvar z usušené bylinky.

 

Čtěte také:

Léčivé rostliny v srpnu – Hluchavka bílá

Léčivé byliny - úvod