20110819_britain
Ilustr. foto. (AP/SITA)

I v neděli pokračovaly policejní razie v Londýně, zatčením podezřelých zlodějů a jejich usvědčením z rabování, žhářství a násilí, které se dělo minulý týden. Při nepokojích zahynulo 5 lidí. Městská policie říká, že bylo zadrženo 1401 lidí, kteří mají podíl na násilí a rabování v Londýně - 808 lidí bylo obžalováno.

 

Video poskytla Televize NTD

Většina z obviněných delikventů jsou nezaměstnaní mladí muži. Nicméně na tomto násilí se podíleli také lidé jako například dcera milionáře, pracovník charity, anebo student žurnalistiky. Potíže začaly v Londýně poté, co policie zastřelila muže černé pleti a odmítla podat jeho příbuzným informace související s tímto incidentem.

Potom se vše zvrhlo v rozsáhlé plenění a násilí v mnoha částech hlavního města i dalších městech Velké Británie. Britský ministerský předseda David Cameron, který tyto nepokoje nazývá jednoduše trestnými, nazval prvotní reakce policie neadekvátními. Jeho připomínky vyvolaly ostré reakce ze strany policejní služby. Ta se potýká s rozsáhlým snížením členů sboru, iniciovaným vládní úspornou jednotkou kvůli snižování veřejného dluhu.

Británie je rozpolcena v názorech na to, co je příčinou vzniku nepokojů. Mnoho lidí se ale obává, že vládní plán na snížení počtu policistů nechá zemi napospas v případě, že by podobné potíže nastaly v budoucnu.

 

Související články:

Polícia v Londýne v súvislosti s výtržnosťami obvinila vyše 1000 ľudí

Obyvatelé zasažených londýnských čtvrtí vyčítají politikům nedostatek akce (video)