Soustava vysokého napětí v Číně doručuje toto léto čím dál tím méně elektřiny. (ilustrační foto/ teeic.anl.gov)
Soustava vysokého napětí v Číně doručuje toto léto čím dál tím méně elektřiny. (teeic.anl.gov

Téměř 50 miliónů lidí v provincii Guanxi na jihu Číny trpí nejmenší dodávkou elektřiny v posledních dvou desetiletích. Dokonce i obchody musely toto léto úplně uzavřít a při nefunkční klimatizaci lidé omdlévají pod nesnesitelným horkem.

2. srpna uveřejnil deník China Economic Times článek zakládající se na výsledcích tiskové konference pořádané společností Guanxi Power Grid Corporation. "Nedostatek elektřiny tento rok je mnohem horší, než se předpokládalo, a odpovídá nyní asi 30 procentům celkové poptávky po energii," píší China Economic Times.

Uvedená společnost vyhlásila z důvodu nedostatku elektřiny červený poplach a její hlavní inženýr uvedl, že aktuální nedostatek elektřiny lze vyčíslit na 3,5 až 4 gigawatty elektrické energie.

Jedním z důvodů je nedostatek uhlí jako paliva do elektráren

Na vině jsou současné extrémně nízké dodávky uhlí do uhelných elektráren v Guangxi a celkově nízké zásoby uhlí v celé provincii, jen 1 222 milionů tun, což je zhruba zásoba na 13denní provoz. Některé elektrárny již musely kvůli nedostatku uhlí ukončit provoz a přestat s výrobou elektřiny.

Nedostatek elektřiny pak způsobil částečné nebo úplné přerušení provozu více než 1 000 továren a obchodů. Venkovní osvětlení v hlavním městě provincie Nanjingu běží na poloviční provoz.

Pan Bai z okresu Qingzhou jižně od hlavního města Nanjingu shrnul situaci slovy: "Někdy elektřina funguje od 5 hodin odpoledne do 10 hodin do večera; někdy zase od 9 hodin ráno do 5 hodin odpoledne. Elektřina je poté odpojena pro oba sektory domácnosti i továrny. Výpadky proudu jsou tento rok mnohem častější."

Pan Chen, obyvatel města Liuzhou, řekl, "Tyto pravidelné výpadky elektřiny pokračovaly po celé dva měsíce, ve městě je situace o trochu lepší než na venkově."

Pan Ding, majitel obchodu s elektrickými spotřebiči, byl výpadky také ovlivněn. "Moje rodné město leží ve venkovské oblasti a tam jsou výpadky elektřiny mnohem častější... Tato situace přetrvávala přinejmenším polovinu minulého měsíce."

Pan Ding situaci upřesňuje: "Asi před dvěma měsíci jsem zjistil, že šla cena za elektřinu nahoru; cena pro podnikatelský sektor stoupla z 18.6 centů za KWh na 23.3 centů za KWH, cena elektřiny pro domácnosti zůstala stejná. Celá provincie Guangxi se spoléhá výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách, ale uhlí je nedostatek."

Poptávku nemohou pokrýt ani vodní elektrárny

V provinci Guangxi je přitom několik rozsáhlých vodních elektráren, které by mohly nedostatečnou výrobu v uhelných elektrárnách doplnit. Výroba elektřiny v těchto elektrárnách závisí na stavu výšky hladiny vody v řece. V období dešťů, je tedy výpadků proudu méně, naneštěstí je letošní léto v Guangxi velmi málo dešťů.

31. července uvedl deník Xinhua, že vodní elektrárny dodaly tento rok okolo 2,5 gigawattů, což je o polovinu méně než loni v tu samou dobu. Stav vody ve třech blízkých vodních elektrárnách způsobuje téměř nulovou produkci elektřiny. V ten samý čas nedostatek uhlí způsobil snížení výroby elektřiny o 1 gigawatt a nekvalitní uhlí způsobilo další pokles výroby o 1 gigawatt. Navíc se zvýšil provoz klimatizací z důvodu vysokých teplot, což zvýšilo obvyklou spotřebu elektřiny na celkové 4 gigawatty.

Nedostatkem elektřiny trpí celá Čína

29. července vydala Čínská elektrárenská rada (CEC) analýzu a předpověď týkající se nabídky a poptávky elektřiny pro celou zemi, v níž uvedla, že se celkový nedostatek elektřiny v Číně v druhé polovině tohoto roku odhaduje až na 30 gigawattů.

Zpráva také ukázala, že se od roku 2003 do června letošního roku postupně zvýšila cena uhlí a to o 200 procent. Cena vysoce kvalitního uhlí v roce 2003 činila 42,6 amerických dolarů (USD) za tunu a dnes se vyšplhala na 130,5 USD za tunu uhlí, přičemž cena elektřiny stoupla o pouhých 40 procent. Tato finanční nerovnováha vedla k těžkým ztrátám uhelných elektráren. Například elektrárny pěti nejvýznamnějších elektrárenských společností v zemi utrpěly ztrátu ve výši 2,4 miliardy amerických dolarů.

Hlavní důvody nedostatku elektřiny

Článek publikovaný 1. srpna v časopise Energy review shrnuje hlavní důvody pro letošní časté výpadky elektřiny v Číně:

1) Cena elektřiny se zvedá mnohem pomaleji než cena uhlí a oleje, cena pro komerční využití je na 70 procentech mezinárodního průměru a cena pro domácnosti je jen na 40 procentech celosvětového průměru

2) Neexistuje žádné systematické přidělování zdrojů, což způsobuje nesouměrnou distribuci vyrobené elektřiny

3) Kvůli výdajovým tlakům na suroviny vykazují Čínské elektrárny velmi slabé výsledky a mají nedostatek kapitálu na pokračování ve výrobě elektřiny.

Článek také uvedl, že v současné době trpí nedostatkem elektřiny okolo deseti čínských provincí.

English