Írsky útočník Robbie Keane, vpravo, a slovenský stopér Martin Škrteľ v súboji o loptu v kvalifikačnom stretnutí B skupiny o postup na EURO 2012. V pozadí slovenský obranca Ján Ďurica. Aviva štadión, Dublin, Írsko. 02. 09. 2011. (SITA/AP)

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v kvalifikačnom stretnutí B-skupiny o postup na EURO 2012 s domácim Írskom 0:0. Obidve mužstvá si vypracovali niekoľko gólových príležitostí, no gól streliť nedokázali. Slovensko si tak po remíze 0:0 pripísalo cenný bod do B - tabuľky kvalifikačnej skupiny, no vzhľadom na priebeh stretnutia, keď v niektorých úsekoch hry dominovali a gól  visel vo vzduchu, o dva body prišli. Kvalifikácia pokračuje už v utorok 6. septembra, keď na žilinskom štadióne privítame o 20 15h Arméncov.

Piatok 02. 09. 2011
Írsko - Slovensko 0:0
ŽK: 66. Dunne, 87. St. Ledger - 66. Kucka, 75. J. Mucha ml., rozhodovali: Proenca - Trigo, R. F. Santos (všetci Portug.)
Zostavy
Írsko: Given - O'Shea, R. Dunne, St. Ledger, Ward - Duff, Andrews, Whelan, McGeady (85. Hunt) - R. Keane, Doyle (64. Cox)
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Karhan, Kucka (77. Guédé) - Hamšík, Stoch, Weiss ml. (86. Jendrišek) - Hološko (88. Vittek)

Prvý polčas
Do prvej gólovej príležitosťi v stretnutí sa  v 19. minúte  dostal Vladimír Weiss ml., no vystrelil len do náručia brankára Írov Givena. Celú akciu vypracoval na ľavej strane Marek Hamšík, ktorý sa pekne uvoľnil a presnou prihrávkou našiel Vladimíra Weissa ml. O dve minúty neskôr Slováci zahrávali nepriamy voľný kop, no k ohrozeniu bránky Írov neprišlo.

V 28. minúte pri rohovej zastávke na pravej strane Slováci zahrávali priamy kop, ktorý začal viacnásobné ohrozenie írskej bránky, na ktorom konci bola dobre umiestnená hlavička útočníka Filipa Hološka k ľavej žrdi, ktorú ale brankár Írov Shay Given vytlačil na rohový kop.

Íri sa do prvej gólovej príležitosti dostali až v 38. minúte, keď sa k strele dostal Damien Duff, no brankár Ján Mucha ml. výborne vyrazil. O minútu na druhej strane prudko vystrelil Vladimír Weiss, no jeho strelu írsky obranca zblokoval na rohový kop.

Druhý polčas

Do dobrej príležitosti na skórovanie sa v 56. minúte dostal Vladimír Weiss, keď  z  pravej strany šestnástky vystrelil po zemi, no lopta tesne minula pravú žrď  Givenovej bránky. Íri o dve minúty kontrovali, keď sa na dva krát dostal k strele Damien Duff, no jeho prvú strelu zblokoval obranca a druhá smerovala  nad Muchovu bránku.

Najbližšie ku gólu boli Slováci v 61. minúte, Filip Hološko potiahol loptu po ľavej strane, presne prihral na pravú stranu Marekovi Hamšíkovi, ktorý si loptu spracoval a vystrelil, no trafil len hruď  írskeho obrancu. Bola to najväčšia príležitosť na skórovanie v stretnutí. V týchto pasážach hry Slováci pritlačili svojho súpera a dostali sa k niekoľkým gólovým zakončeniam, no žiadne sa gólom neskončilo.

Vlado Weiss v 67. minúte pekne vnikol  do šestnástky, no namiesto strely zvolil prihrávku a tá si adresáta nenašla. Aj táto akcia si pýtala gól. Najväčšiu Írsku príležitosť na skórovanie mal v 74. minúte domáci obľúbenec Robbie Keane, keď sa trestuhodne ocitol sám na päťke, no nepochopiteľne z dvoch metrov hlavičkoval nad Muchovu bránku.

Pekný futbalový moment priniesla 80. minúta, keď sa k strele ľavačkou z voleja odhodlal kapitán Marek Hamšík. Brankár Shay Given ale strelu pokryl. Striedajúci Simon Cox v 84. minúte sa ocitol v gólovej príležitosti vnútri šestnástky, no strieľal tesne vedľa.

Íri  v záverečných minútach zápasu zatlačili Slovákov a vytvorili si tlak, no nepodarilo sa im skórovať, a preto sa mužstvá rozišli s deľbou bodou, čo využili Rusi, ktorí sa víťazstvom 1:0 nad Macedónskom dostali na čelo B skupiny kvalifikácie o postup na  majstrovstvá Európy 2012.

Hlasy
Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): "Myslím si, že to bol dobrý zápas zo strany oboch tímov. Videli sme to ofenzívne a kvalitné stretnutie vo výbornej atmosfére, v ktorom mohol zvíťaziť ktokoľvek. Situácia v skupine je stále otvorená.“

Marek Hamšík (kapitán a stredopoliar Slovenska): "Bol to dobrý zápas, divák musel byť spokojný. Bola to jazda hore - dole. Boli sme dobrí na lopte, predviedli sme pekné akcie, vedeli sme si prihrať. Škoda nevyužitých šancí, ale sme spokojní aj s bodom. V skupine je ešte všetko otvorené. O tom, že nastúpim, som vedel od včera, už som v poriadku.“

Giovanni Trapattoni (tréner Írska): "Hráči sú frustrovaní, nečakali sme remízu. Aj ja som smutný, pretože predovšetkým v druhej časti hry sme mali viacero sľubných príležitostí na to, aby sme skórovali, no nepodarilo sa nám to.“

6. Andorra 7 0 0 7 1:16 0.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2012