20110908_safir
Safírový prsten. (Wikimedia Commons/Stanislav Doronenko)

,,Obloha je gigantický modrý safír, do kterého je vsazena naše Země,“ říká starověká legenda. Peršané zase věřili, že Země odpočívá na obrovském safíru, jehož odlesky daly obloze její modrou barvu.Safír - název tohoto drahokamu je arabského původu (sapphyros - modravý) a řadí se k odrůdám korundu. Tento bratr rubínu se vyskytuje v přírodě v různých barevných odstínech a může být dokonce i bezbarvý. Jeho pestrá barevnost je způsobena příměsemi oxidů kovů.

Druhy safírů

Nejstarší cejlonské safíry se vyznačují světle modrou barvou a pocházejí z naplavenin řek na Šrí Lance. Najdeme je na krásných špercích ze starého Říma, Byzance a středověké Evropy.Už při malé příměsi železa vzniká růžovo-oranžový safír nazývaný padparadža, což je sinhálské slovo pro lotosový květ. V Barmě a ve východní Africe najdeme vzácné růžově až téměř rubínově zbarvené safíry, což je zase způsobeno příměsemi chrómu.Žlutě zbarvený safír se dříve nazýval orientální topas a zelený safír se od středověku až do 19. století označoval jako orientální olivín.

Trochu  z historie

V pozdějším buddhismu (hinajána) se safír považoval za kámen, který zklidňuje myšlenky a pomáhá mnichovi při meditaci. Podle indické pověry, kdo nosil tento drahokam, byl ochráněn vůči chorobám a nebezpečí poštípání hadem nebo škorpiónem.Antický lékař Galenus doporučoval nošení safíru jako amuletu proti zimnici a na zvýšení potence.V západní mystice, gnostické a křesťanské, je safír symbolem božské moudrosti a čistoty. Svatý Jeroným o něm řekl, že zmírňuje hněv boží. Safírový amulet na krku měl u jeho nositelů vzbuzovat dobré myšlenky, očistit srdce a posílit víru. Čím zářivější byl drahokam, tím pevnější byla víra jeho nositele.Ve 12. století vydal papež Inocenc III. příkaz, aby prsteny biskupů a církevních hodnostářů byly zhotoveny právě ze safíru. Tímto klenotem byl podle židovské tradice zdobený i prsten krále Šalomouna.

Hvězdný - asterický safír

20070723-zafir2
Hvězdný safír. (Wikimedia Commons)

Drahé kameny se opracovávají broušením povrchu na více rovných ploch - takzvaných fazet. Brusič se musí snažit o co nejdokonalejší výbrus, aby zvýraznil jedinečný jas každého drahokamu. Po vybroušení může vzniknout na kameni zvýšený odlesk světla ve tvaru hvězdy, který nazýváme asterizmus. Tento jev je způsoben odrazem světla od drobných vláken rutilu (oxid titanu), které se nacházejí uvnitř kamene. Takto vzniká hvězdný (asterický) safír, který může mít 4 nebo 6 paprsků.

Léčebné účinky

Podle litoterapie, nauce o léčbě kameny, je safír drahokamem vnitřního klidu a napomáhá tělu dostat se do psychické rovnováhy. Jeho vnitřní síla koncentrace pozitivně ovlivňuje naši nedočkavost. Uklidňující modrá barva safíru napomáhá i při nespavosti. Vyčištěný safír se může přikládat přímo na postižená místa při nádorových a vředových onemocněních kvůli utišení bolesti. Pomáhá prý snižovat krevní tlak, teplotu a krvácení. Safírová voda se používá např. v kosmetice na čištění pleti, na zpevnění nehtů a také proti vypadávání vlasů.Podle hvězdné astrologie náleží Saturnu a znamením Býka, Panny a Váhám.

Přírodní a umělá imitace safíru

Safír byl už v dávné minulosti zaměňován s jinými velmi podobnými drahokamy - akvamarínem, topasem nebo turmalínem. Podrobnějším výzkumem se nedávno zjistilo, že např. na svatováclavské koruně a korunovačním kříži je jeden safír nahrazen modrým akvamarínem.Nejběžnější umělá imitace safíru je modré sklo nebo bezbarvý křemen. Takové dokonalé napodobeniny safíru se vyskytují např. na ardénském kříži z 9. století, který se nachází v Norimberském muzeu.

 

Čtěte také:

Drahokamy - Akvamarín

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie

Drahokamy - úvod