Granátový prsten můžete darovat ke druhému výročí svatby. (flickr.com/vigvam)
Granátový prsten můžete darovat ke druhému výročí svatby. (flickr.com/vigvam)

Semínka granátového jablka se rozsypala a zakořenila hluboko do lidské historie, podobně jako jeden z nejpopulárnějších drahokamů světa. Latinské slovo granatus znamená „zrnka granátového jablka", ze kterého pochází i název drahého kamene granát.

Barevnost tohoto drahokamu se mění od rozmanitých tónů červené a hnědé přes růžovou až k zelené. Na základě barevnosti se zařazuje do granátových skupin. Granát Pyrop (z řeckého slova pyropos = ohnivý) patří k nejoblíbenějším skupinám s typickým ohnivě-červeným zbarvením, což je způsobeno příměsemi železa a chrómu. Hlavní místa jeho výskytu jsou v Arizoně, v jižní Africe, Brazílii, Austrálii, Barmě, Tanzanii a také v Česku. Kvůli své červené barvě se často používal jako náhrada za méně dostupný rubín.

Granát v historii a mytologii

Podle hebrejské legendy Noe zavěsil granát ve své arše na zesílení světla během dlouhé cesty. Granátové destičky se používaly i do oken chrámů a kostelů.

Ve středověku lidé věřili, že granát dokáže zahnat zlé chmury a odhánět noční můry. Pokud byla z granátu vyryta figurka lva a nosila se jako přívěsek, chránila zdraví svého nositele a ochraňovala ho na cestách. Za starých časů prý temná červená barva granátu rozzářila noční oblohu. Domorodí američtí Indiáni věřili, že bohatá barva tohoto drahokamu zvyšuje záři i sílu ohně a přináší uzdravení. Měli za to, že tento ohnivý kámen dokáže vnést do života světlo a pomoci při léčení nemocné duše člověka.

Neopracované krystaly granátu. (wikimedia)
Neopracované krystaly granátu. (wikimedia)

V řecké mytologii granátové jablko a také samotný granát symbolizovaly věčnou lásku a slib rychlého návratu při dlouhém odloučení milence. Starořecký bůh smrti Hádes dal granátové jablko své manželce Persefoně, když ho opustila, aby se ujistil, že se opět setkají.

Zlatá éra granátových šperků nastala ve viktoriánském období, kdy se staly populární po celé Evropě. V 18. a 19. století nabyly na popularitě ve Španělsku granátové jablíčka a tím vzrostla i popularita granátu. Pro španělské astrology byl tento kámen symbolem slunce.

Léčebné účinky

Už ve starých kulturách pomáhal granát lidem při léčení různých neduhů. Červený granátový náramek u svého nositele prý dokáže zlepšit proudění energie v těle a tím mu pomůže získat ztracenou sílu. Dodává odvahu ke změnám bývá označován jako kámen nového začátku. Krásná ohnivě-červená barva ho předurčila v kámen lásky, vášně a čistoty srdce.

Podle litoterapie (nauky o léčbě drahými kameny) posiluje u svého nositele sebedůvěru a úspěch. Dále prý dokáže u člověka povzbudit činnost srdce a napomáhá zlepšit krevní oběh. Přikládání granátu na revma postižené klouby nebo kosti může snížit jejich bolestivost.

Podle astrologického zvěrokruhu granát přísluší k vládnoucí planetě Mars. Přináší štěstí lidem narozeným ve znamení kozoroha, berana, lva a střelce. Bývá zvykem darovat jej v manželství jako tradiční dárek k oslavě druhého, šestého a devatenáctého výročí svatby.

Český granát

V Česku se už 500 let vyrábějí šperky z ohnivě-červeného pyropu známého po celém světě. Mnohé české zámky a kostely mají tímto klenotem nádherně zdobené interiéry. Výhodou českého granátu je odolnost vůči teplotě, protože ostatní granáty se v záři obvykle poškodí. Velikost krystalů granátu je však malá (asi 10 mm). V přírodě se vyskytuje ve vyvřelých horninách a v naplaveninách. Nejznámější ložiska těžby českého pyropu jsou v okolí Třebívlic, Třebenice, Podsedic a Měrunic na ploše asi 70 km2.

Unikátní sbírka šperků z českého pyropu se nachází v Muzeu českého granátu v Třebenicích (granátové šperky Ulrike von Levetzow) a najdete zde i velký broušený granát s hmotností 13,2 karátu. Mistrně propracované granátové kolekce šperků můžete obdivovat např. i v drážďanské galerii.

 

Čtěte také:

Drahokamy - červený jako rubín

Drahokamy – Topaz

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie