USA chtějí uvalit celní tarify čínské zboží, které je uměle levnější kvůli podhodnocení jüanu (screenshot NTD)
USA chtějí uvalit celní tarify na čínské zboží, které je uměle levnější kvůli podhodnocení jüanu. (screenshot NTD)

Čínská vláda obvinila Spojené státy z obchodního protekcionismu v souvislosti s navrhovaným zákonem, který má asijskou zemi donutit ke zhodnocení její měny.

Čínský náměstek ministra zahraničních věcí, Cui Tiankai, včera opět zopakoval námitky Číny k návrhu a přirovnal ho k zákonu z roku 1930 (Smoot-Hawley Act), který zhoršil velkou hospodářskou krizi tím, že vyvolal odvetná opatření jiných zemí.

„Pokud se navrhovaná legislativa změní na zákon, jediným výsledkem bude obchodní válka mezi Čínou a USA, a to by byla situace, ve které by ztratily obě strany,“ prohlásil náměstek.

Návrh zákona vybízí k zavedení cel pro země, které záměrně oslabují svou měnu. Zatímco jiné státy umožňují fluktuaci svých měn, čínský režim kontroluje jüan tím, že jeho hodnotu pevně stanovuje a zasahuje do domácího obchodování.

Mnozí ekonomové tvrdí, že takové zásahy dávají čínským vývozcům nespravedlivou výhodu nad konkurencí z jiných zemí. Záměrné oslabování měny vede k tomu, že čínské výrobky jsou v zahraničí uměle levnější. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii, Paul Krugman, vloni nazval měnovou politiku Číny za „predátorskou“.

Související články:

Čína má největší populaci seniorů na světě
Čínský magnát chce koupit obří pozemky na Islandu, politici jsou opatrní (video)
Čínská vláda chce osvobodit nejchudší od daně z příjmu (video)