20111014_stikovvyhldka

Vyhlídka Štikov (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Městečko Chotěboř je sice jedno z těch "foukacích", kde vysočinský vítr málokdy uléhá, ale zato jeho okolí skýtá množství nádherných výhledů i cest po Vysočině.

Pokud pojedete na vyhlídku u Slavíkova, za Chotěboří minete půvabný hřbitov v Libici nad Doubravou. Libice kdysi vznikla jako osada strážců zemské stezky na pomezí Moravy a Čech. Obec dostala název podle svého náčelníka Ljubjaty, ale i stezka byla pojmenována Liběcká.

Cyklisté, pokud jsou milovníky kopcovitých výzev, si zde přijdou na své.

Malá samota Štikov je částí obce Slavíkov, asi dva km na jihozápad od Slavíkova. Leží na výběžku hřebene severovýchodně od Nového Studence v nadmořské výšce 603 m n. m.

Zdejší opukový kamenolom se svojí těžbou kamene výrazně ovlivňuje ráz krajiny. Zdejší obyvatelé byli kvůli těžbě vystěhováni a některé domy zbourány. V roce 2001 zde byl evidován trvale žijící jeden obyvatel.

20111014_stikovvyhldka2

Vyhlídka Štikov (Zdenka Danková/Velká Epocha)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanikající osada Štikov se nachází na horní stěně kamenolomu a skalní stěny se prudce svažují do nížiny až o 150 metrů nadmořské výšky.

20111014_stikov_strom

Památný strom, lípa velkolistá, 600 let stará. V její dutině hnízdily sovy. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Vystoupat na vyhlídku rozhodně stojí za to. Z této výspy se otevírá krásný rozhled na celou oblast krajiny od severovýchodu po jih. Výhled je lemován pásem Železných hor a vrchol Vestec (668 m n.m.) je nejvyšším bodem Železných hor.

Na místě se nachází posezení na lavicích u stolu, přístřešek pro pocestné, křížek z roku 1915 a hlavně památná lípa, rostoucí zde 600 let.

Místem prochází turistická trasa popsaná zde