Vesmir
Jak velká mohou vesmírná tělesa být? (Screenshot YouTube)

Následující video zodpovídá prostou otázku – jak velká mohou vesmírná tělesa být? Nebo abychom to vyslovili přesněji, jak malá je planeta, na které žijeme, v porovnání s ostatními kosmickými tělesy?

Video zobrazuje informace z pozorování nám známého vesmíru a ukazuje velikosti různých planet a hvězd obsažených v různých galaxiích.

 

Spektrum začíná u měsíce, který obíhá kolem Země. Tento objekt už můžeme my lidé považovat za poměrně velký. Po něm začínají přicházet další, větší planety naší soustavy a nakonec Slunce. Tím ovšem výčet nekončí, protože nad ním jsou daleko větší tělesa. Největší hvězdou je VY Canis Majoris, červený hyperobr o průměru 2,8 miliard kilometrů.

Pro porovnání je tato obří koule oproti naší Zemi. V prezentaci se uvádí, že letadlu pohybujícímu se rychlostí 900 km /h by trvalo 1 100 let, než by hvězdu jednou obkroužilo. To ale samozřejmě ještě není zdaleka konečné největší těleso, protože jak je z výzkumu vesmíru patrné VY Canis Majoris je jen malinkou tečkou mezi stovkami miliard hvězd, které tvoří naši galaxii Mléčné dráhy.

A takových galaxií jsou v nám známém vesmíru stovky miliard. V porovnání s tím se naše planetka zdá poněkud nevýznamná...

Anglicky

 

Související články:

Výzkum: Náš vesmír je protkán mikrokosmickými vlákny

Vesmír: Hvězda bombarduje svého souputníka rentgenovou bouří

Výzkum: Vědci nyní poznávají, jak černá díra pohlcuje hvězdy (video)