20111022-jihlava-prior
Obchodní dům Prior na historickém jihlavském náměstí (Aliman5040/ licence)

V rámci MFDF zmizí v Jihlavě jedna z nejproklínanějších staveb - Prior - hyzdící jedno z největších náměstí ve střední Evropě.

Asi na týden zmizí z očí jedna z nejkontroverznějších českých staveb na   jihlavském náměstí. Nepůjde o kouzlo mága Davida Coperfielda, ani další z děl slavného umělce Christa, byť právě jím bude zmizení inspirováno.

„Když jsem viděl, jak dokonale dokázal Christo zabalit pařížský most Pont-Neuf nebo německý Reichstag, byl jsem fascinován a hned jsem pomyslel na Prior,“odhaluje pozadí „jihlavského zázraku“ Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava.

„A když se naši architekti Josef Čančík a Vít Šimek rozhodli zahalit festivalové budovy do bílých šatů, byl již jen krůček i k zabalení celého Prioru.“

Pokud půjde vše dobře, bude celá budova zahalena do bílých ochranných sítí do úterního večera, 25. října, kdy začne jubilejní 15. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. Náměstí tak na následujících sedm dní doslova změní svou podobu.


Zmizení budovy Reichstag Berlín. (writedesignonline.com)
Zmizení budovy Reichstag Berlín (writedesignonline.com)

„Snad každý obyvatel Jihlavy si aspoň jednou přál, aby Prior na náměstí nestál – nebo alespoň ne v této podobě. A to nemluvím o reakcích turistů, když se v Jihlavě objeví poprvé. Ti jen nevěřícně kroutí hlavou,“ dodává Marek Hovorka.

Festivalové výročí se tak stane příležitostí ke splnění přání tisíců obyvatel krajského města! S obalováním začne tým specialistů již v sobotu 22. října.

Ne vždy je ale nutné  zahalovat objekty, které bychom nejraději zbořili. Právě  instalace světoběžníka Christa, který obalil most na pařížské  Seině, ukázala, jak zajímavé je nechat „zmizet“ i mnohem krásnější stavby. Přestože přes Pont-Neuf prošli Pařížané již tisíckrát, když byl najednou zahalený, těžko si vzpomínali, jak vlastně vypadá. A tak se u mostu zastavovali a zkoumali jej novýma očima.

Celý projekt zmizení jihlavského Prioru by se neobešel bez vstřícné pomoci a finanční podpory mnoha subjektů, od provozovatele a majitele samotného obchodního domu, přes dodavatele ochranných sítí a specialistů na výškové práce pod vedením Mariana Vlka po přední jihlavské podnikatele Jaroslava Huňáčka a Jaroslava Dobrovolného, kteří na tento projekt osobně přispěli.

Příklady zmizení objektů naleznete zde