20111106_svoboda
Socha svobody. (Flickr.com/William Warby)

NEW YORK, 30. října - Imigranti ze 46 různých zemí světa na videu právě nastupují na trajekt na newyorský Ostrov svobody. Je 28. říjen; pro Sochu svobody, nacházející se právě na Ostrově svobody, den víc, než výjimečný.

„Dnes si připomínáme 125. výročí Sochy svobody...," uvedl zaměstnanec národního parku.

Dnes však na ostrov nejedou jako turisté.


Video poskytla Televize NTD

„...ale zároveň si připomínáme i něco o trochu důležitějšího," dodal zaměstnanec.

Těmto lidem se dnes splní to, o čem tisíce jiných jen sní: „Pocházíte ze 46 různých zemí světa a už za několik okamžiků se všichni stanete občany Spojených států amerických," sdělila imigrantům vedoucí obvodu New York City Andrea J. Quarantino.

Občanství získají při slavnostní ceremonii, při které se zřeknou věrnosti své rodné zemi a složí přísahu věrnosti Spojeným státům. Ale při získání občanství nezáleží jen na tomto. Každý z žadatelů musí prokázat, že splňuje podmínky pro své začlenění do společnosti.

„Zahrnuje to řadu různých kroků. Žadatelé o občanství musí prokázat znalost angličtiny, musí složit test, kde jsou zkoušeni ze znalostí naší občanské společnosti a také musí mít dobrý charakter," řekl ředitel imigračního úřadu (USCIS) Alejandro Mayorkas.

Iam Pinto je z Indie. V USA pobýval přes 20 let díky Zelené kartě. Poté, co se v USA narodil jeho syn, rozhodl se, že požádá o občanství. Podle jeho slov však proces udělení občanství nebyl v jeho případě příliš jednoduchý: „No, když se má žádost kdesi ztratila, tak to pro mě bylo opravdu frustrující, ale když jsem byl konečně pozván k pohovoru, byl jsem velice vzrušený."

Jhaniny Main je kolumbijský voják. Občanství získal díky dvěma rokům služby v americkém námořnictvu. A co se mu vlastně na Americe líbí? „Všechno. Svoboda, příležitost pro každého; když tvrdě pracujete, můžete tu dosáhnout čehokoli."

Socha svobody byla majákem naděje pro všechny přistěhovalce posledních 125 let. Pro těchto 125 nových občanů je symbolem amerického snu a také jejich nového národa.