Jasný požadavek... (S laskavým svolením zachrante-operu.cz)
Jasný požadavek... (Se svolením zachrante-operu.cz)

Investice města Brna v objemu 2,5 miliardy korun si možná vyberou krutou daň – kulturním a sociálním institucím hrozí propouštění, omezování provozů... Činnost Janáčkovy opery by dle posledního vyjádření radnice neměla být přerušena.

Pozadí „utahování opasků“

Vedení města Brna (ČSSD + ODS) obeslalo na přelomu srpna a září prostřednictvím náměstkyně pro oblast sociálně-kulturní, Jany Bohuňovské, dopis oznamující ředitelům svých více než třiceti příspěvkových organizací, že pro rok 2012 a také další dva následující jim sníží finanční dotace o 20%. Jde například o divadla, domovy pro seniory či zdravotnická zařízení.

Jako důvod plánovaných škrtů uvedla radnice nutnou opravu a dostavění kanalizační sítě a také vybudování tří retenčních nádrží. Jde o investice za 2,5 miliardy. „Od Evropské unie dostaneme 980 milionů korun, zbývající 1,5 miliardy musíme sehnat sami. Právě o tuto částku se po dobu dvou let sníží dotace příspěvkovým organizacím,“ vyhlásil na to konto primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Přijít o 20 procent příspěvků města znamená pro tyto organizace minimálně to, že budou muset propouštět, hledat méně kvalitní alternativy, omezovat provozy, zdražovat atd. V konečném důsledku tak může ono opatření negativně ovlivnit tisíce koncových zákazníků, resp. občanů... Hlasování o navrhovaném rozpočtu (tudíž i škrtech) a tedy i o osudu těchto kulturních a sociálních institucí se bude konat 6. prosince.

Minulý týden se v tiskové zprávě magistrátu objevila informace zdůrazňující nutnost „utahování“ i z toho důvodu, že daňové výnosy města jsou už třetím rokem chudší o 0,9 mld a rezervy tak musí hledat ve všech svých zařízeních.

Protesty a petice

Protestující před zamestnaneckým vchodem JD. (S laskavým svolením zachrante-operu.cz)
Protestující před zaměstnaneckým vchodem JD. (Se svolením zachrante-operu.cz)

Nejvýraznější vlna odporu se zvedla u divadelníků. Národní divadlo Brno musí tímto ušetřit až 41 milionů korun. Začalo tím, že propustilo jednapadesát zaměstnanců (úspora 12 milionů). Varianty dalšího postupu jsou dle jejího ředitele Dvořáka ještě ve hře. Jednou z nich je dokonce i dočasné rozpuštění opery, jak připustil pro server iDnes.cz začátkem září. A právě tato možnost nenechala jeho podřízené nečinně přihlížet.

Zaměstnanci Janáčkova divadla (JD) protestovali proti plánu radních na zasedání zastupitelstva 11. října. Na další týden odboráři JD svolali protestní pochod Brnem, na kterém se zúčastnilo přes tisíc lidí. 15. října byla spuštěna i petice proti přerušení činnosti a likvidaci souboru Janáčkovy opery. Za 11 dní se na ní nasbíralo 13 tisíc hlasů podpory, které byly předány náměstkyni Bohuňovské 26. října při jednání Rady města Brna.

Zaměstnanci JD si v protestech také stěžovali na mlžení a polooficiální informace vedení. To také přispělo k jejich nejistotě ohledně své budoucnosti. Celá situace vedla dle zaměstnanců ke ztrátě důvěry v ředitele a požádali vedení města o zvážení jeho odvolání z funkce. Tato žádost je také součástí petice.

Na stranu Janáčkovy opery a k požadavku odvolání ředitele Dvořáka se přiklonila i brněnská opozice (TOP 09, KDU-ČSL, SZ). „Nezpochybňujeme, že rozpočet města v roce 2012 bude napjatý. Šetřit se však musí moudře: tam, kde se plýtvá; nikoli prostřednictvím plošných škrtů, které ohrožují trvalé kulturní hodnoty i základní služby poskytované občanům,“ citoval lídry opozičních stran Deník Referendum.

Více než tisíc milovníků kultury plní 'Svoboďák'. (S laskavým svolením zachrante-operu.cz)

Více než tisíc milovníků kultury plní 'Svoboďák'. (Se svolením zachrante-operu.cz)

V rozhovoru pro brněnský deník minulý týden Dvořák uvedl: „Já jsem si škrty v rozpočtu nevymyslel a hájím zájmy celého divadla, nikoli jenom odborářů z opery.“  Také se zmiňuje, že i když pro magistrát vypracoval několik variant řešení, je jednoznačně proti té krajní – dočasného rozpuštění opery a baletu. On sám preferuje jinou krajní možnost - úvěr. „Nejsou žádná dobrá a špatná řešení. Ale jen špatná a ještě horší. Odstávka je nejhorší,“ dodal.

Petiční akci proti škrtům spustilo také divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a studenti JAMU pak uspořádali happening s názvem „Kulturu kanálům“. Rozběhly se i aktivity na Facebooku.

Hlasy podpory

Proti škrtům a jejich důsledkům se vyslovilo mnoho známých osobností jak z domova, tak ze zahraničí. Např. exprezident Václav Havel, ředitel opery SND Peter Dvorský, generální ředitel SND Milan Vajdička, koloraturní sopranistka Natalie Dessay, Magdalena Kožená, členové orchestru Státní opery Praha, Eva Urbanová a další.

K přerušení provozu opery nakonec zřejmě nedojde

Možnost přerušení provozu opery s sebou nesla i závažnou otázku. Zaměstnanci i odborníci jsou přesvědčeni o tom, že v případě, že by k takovému kroku došlo a přerušil by se 130-letý chod opery, soubor by se už nikdy nedal dohromady tak, jak je v současné sestavě, a ztratil by na kvalitě i renomé.

Zřejmě i díky usilovným snahám objasnit tuto skutečnost vydala brněnská koalice 31. října tiskové prohlášení, kde uvádí, že je pro ně přijatelné jakékoliv řešení, které bude akceptovat nepřerušení provozu souboru opery ND ve městě Brně.