Cesta rychlostí světla na samý konec známého vesmíru. (screenshot/YouTube)
Cesta rychlostí světla na samý konec známého vesmíru. (screenshot/YouTube)

Video s názvem „Známý vesmír" je zpáteční cesta do nejvzdálenějších koutů nám známého vesmíru. Bylo vytvořeno astrofyziky z amerického Muzea národní historie v New Yorku za použití kompletní čtyřdimenzionální mapy vesmíru.

Videozáznam ukazuje objekty v jejich skutečné poloze a proporcích. Vše začíná v Himalájích, které se tyčí do osmitisícových výšek. Z velehor pak stoupáme výš do oblak a na oběžnou dráhu Země, kde můžeme vidět umělé družice kroužící kolem planety.

Dupáme na plyn a rychlostí světla se vzdalujeme od Země, která se stává jen malou tečkou. Vidíme okolní planety naší sluneční soustavy, jak obíhají kolem Slunce. Opouštíme sluneční soustavu, abychom o jeden světelný rok později byli svědky různých souhvězdí zvěrokruhu rozprostírajících se kolem nás.

Po sedmdesáti letech se dostáváme za dosah našich prvních radiových signálů. Jak se vzdalujeme od naší galaxie Mléčné dráhy, pozorujeme její rozzářené jádro. A jedeme dál...

Barevná světýlka představují různé typy galaxií. Černé trojúhelníky, které vidíme, jsou prostory, které se nám dosud nepodařilo zmapovat. Jsme teď vzdáleni 5 miliard světelných let od Země, jsme na samém okraji nám známého vesmíru. Sledujeme kvasary, nejvzdálenější objekty, které momentálně můžeme naší technologií vidět.

Náhle se objeví barevná koule mladšího vesmíru, kterou vědci považují za doznívání velkého třesku, jenž stvořil náš vesmír. Nakonec se dostáváme i za tento vesmír a pozorujeme ho jako jako kouli visící v prostoru a čase. Nastává čas letět zpět v čase a vrátit se na naši planetu. Zabloudit nemůžete, je to ta třetí od slunce. Vítejte zpět!

 

'The Known Universe' (American Museum of Natural History)

 

 

small_United_Kingdom

 

Přečtěte si:

Naše planeta je v obřím vesmíru jen titěrným zrnkem prachu (video)

Náš vesmír je protkán mikrokosmickými vlákny