20111105_sleep
Ilustr. foto. (Flickr.com/Amanda Truss)

Děti, které chodí pozdě spát, jsou fyzicky méně aktivní a mají menší kondičku, než jejich vrstevníci, kteří chodí na kutě brzy. Alespoň to naznačují výsledky nového výzkumu z Austrálie.

„Pozdní chození do postele a pozdní probouzení jsou spojovány s nepříznivými činnostmi a stavem hmotnosti a to bez ohledu na věk, pohlaví, příjem domácnosti, geografickou odlehlost či délku spánku," praví se ve shrnutí studie publikované v časopise SLEEP (Spánek).

Tým vědců z Adelaide zkoumal za pomoci dotazníků a krokoměrů 2 200 australských dětí ve věku od 9 do 16 let. Ačkoliv obě skupiny mladistvých spaly přibližně stejně dlouho, ti, co chodili spát později a vstávali později, podnikli denně o 27 minut méně fyzické aktivity v porovnání s druhou skupinou, která šla do postele o 70 – 90 minut dříve a vstávala o 60 – 80 minut dříve.

Vědci si v posledních letech uvědomují, že děti, které mají méně spánku, mají v různých zdravotních testech horší výsledky včetně nadváhy a obezity. Naše studie tvrdí, že načasování spánku je ještě důležitější," píše se v tiskovém prohlášení.

Pozdní spáči tráví denně o 48 minut více sledováním televize nebo hraním počítačových her, a to obvykle v noci, mají vyšší výsledky u indexu tělesné hmotnosti a je u nich 1,47krát větší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu nebo trpět obezitou.

Podle výsledků studie žije většina ponocujících dětí ve velkých městech v domácnostech s nižšími příjmy a mají méně sourozenců.

 

small_United_Kingdom