Se svolením Diamonds International Corporation - D.I.C. a.s. (dicholding.com)
Se svolením Diamonds International Corporation - D.I.C. a.s. (dicholding.com)

PRAHA: Čtyři opancéřované vozy dovezly do Prahy ze sousedního Slovenska drahé kameny v hodnotě půl miliardy. Za mimořádných bezpečnostních opatření přeneslo šest ozbrojených mužů diamanty do výstavních prostor v Široké ulici na Starém Městě.

Nejvzácnějším kouskem výstavy je dvaadvacetikarátový černý diamant, který měří téměř dva centimetry. "Další raritou je patnáctikarátový sněhově bílý diamant, je to něco zcela abnormálního, co příroda dokázala vytvořit," uvedl pro deník Idnes.cz šéf pořádající firmy Diamonds International Corporation Luboš Říha.

Výstava návštěvníkům dále nabídne například růžové a modré diamanty nebo briliantové šperky. Výstava obsahuje přibližně 320 kamenů, které budou nejen k nahlédnutí, ale také ke koupi. Diamanty podle pořadatelů pocházejí převážně z nalezišť v Africe a Rusku a k výstavě je zapůjčily ze sbírek diamantové burzy v Antverpách.

Výstava v Praze končí 22. listopadu, odkud se přesune do Karlových Varů a polské Varšavy.

Zajímavosti

Slovo diamant má původ v řeckém „adamas", což znamená nepřemožitelný, a je nejtvrdším materiálem na světě. Ačkoli je jeho výskyt rozhodně unikátní, je tvořen jedním z nejvíce zastoupených stavebních prvků v přírodě – uhlíkem.

Místem původního výskytu diamantů jsou ložiska magmatického původu, tzv. primární ložiska, kdy jsou diamanty rozptýleny jako akcesorické minerály ve velmi tmavých horninách pocházejících ze svrchního zemského pláště. K zemskému povrchu vystoupily ve formě těles komínovitého tvaru.