Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. (flickr.com/jdlasica)
Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. (flickr.com/jdlasica)

„Lidé se na mě koukali divně, když jsem před deseti lety začal mluvit o Wikipedii," říká zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Každý rok ve stejnou dobu vyzývá Jimmy Wales fanoušky a uživatele napříč komunitou Wikipedie, aby svými malými dary pomohli udržet Wikipedii v běhu, bez reklam a otevřenou všem.

„Google bude mít téměř milión serverů. Yahoo má okolo 13.000 zaměstnanců. My máme 679 serverů a 95 zaměstnanců,“ říká Wales.

Před jedenácti lety bylo pro většinu podnikatelů nepředstavitelné, že by dobrovolníci z celého světa mohli spojit síly a vytvořit významnou encyklopedii lidského vědění, která bude otevřená a přístupná každému uživateli na světě.

Wikipedie stojí na pátém místě v žebříčku světových webových stránek s miliardami zobrazení měsíčně, měsíčně jí navštíví 450 milionů lidí.

„Komerce je fajn. Reklama není žádné zlo. Ale sem to nepatří. Ne na Wikipedii,“ říká Wales. „Wikipedie je něco jedinečného. Je jako knihovna nebo veřejný park. Je jako chrám pro přemýšlení. Je to místo, kam můžeme všichni jít přemýšlet, učit se, sdílet znalosti s ostatními.“

Wales také fanouškům vzkazuje, že kdyby každý, komu se tato zpráva zobrazí, daroval 5 dolarů, pokryl by se tím provoz Wikipedii na jeden rok. Samozřejmě ne každý Wikipedii něco daruje, a jak říká Wales: „A to je v pořádku“.

„Prosím, zvažte v letošním roce darování 5 dolarů, 10 euro nebo 1 000 jenů, nebo kolik můžete, abyste ochránili a udrželi Wikipedii,“ vyzývá uživatele Wikipedie Jimmy Wales.