Čínský trh s nemovitostmi prochází nejhorším obdobím od doby, kdy čínská vláda zavedla sérii opatření k potlačení stoupajících cen realit.

Peking. (igreenspot.com) 
Peking. (igreenspot.com)

Šanghajský ekonom Andy Xie řekl 11. listopadu posluchačům na Caixinském summitu, že čínská realitní bublina už praskla, protože developeři vyčerpali všechny cesty, jak si půjčit kapitál. Ekonom předpověděl, že mnohé realitní kanceláře budou muset v nejbližších měsících zavřít a rovněž prohlásil, že trh s nemovitostmi je kořenem mnohých problémů čínské ekonomiky. Do odvětví realit se vrhlo mnoho podnikatelů, kteří byli ochotni riskovat ve vidině velkých zisků.

V říjnu spadly ceny domů a bytů v celkem 34 čínských městech ze 70. Podle zprávy národního statistického úřadu z 18. listopadu činí průměrný meziměsíční propad 0,15 procent. Jde o nejhorší ukazatele od doby, kdy vláda zavedla začátkem roku 2011 sérii opatření, které měly "neposlušně se vznášející" ceny nemovitostí "zkrotit".

Největší pokles (desetinásobek státního průměru) byl zaznamenán ve městě Wenzhou, důležitém výrobním středisku ležícím na pobřeží. Ve čtyřech předních městech, Pekingu, Šanghaji, Guangzhou a Shenzhenu se ceny začaly propadat po třech měsících stagnace.

Polovina všech realitních magnátů v Číně k bohatství přišla díky stavebnímu boomu v Šanghaji v roce 2009. Teď čelí krizi, finančním problémům a výprodejům, napsal deník 21st Century Business Herald. Jeden z developerů podle deníku začal prodávat prostory se slevou 7 tisíc jüanů (21 tisíc Kč) za metr čtvereční (původní cena činila 26 tisíc jüanů), což je největší propad cen v historii čínského trhu s realitami.

Realitní analytik Shen Jianguang z hongkongské firmy Mizuho Securities Asia sdělil rozhlasové stanici Voice of America (VOA), že „k poklesům cen nedochází jen v nově postavených domech ve velkých městech, ale také v existujících nemovitostech ve dvou top městech (Peking, Šanghaj)." To je podle Shena důkazem toho, že se situace na trhu vychýlila do kritického bodu. S touto domněnkou se ztotožňuje i Yang Hongxu, ředitel výzkumného oddělení ústavu Shanghai E-House Real Estate Institute. Cheng Xu, ekonom z ratingové agentury Moody, pro VOA potvrdil, že čínská realitní bublina už je "nafouknuta" a její prasknutí je jen otázkou času.

Andy Xie okomentoval na summitu také obří stimulační balíček, kterým čínský režim zachránil ekonomiku v roce 2008. Podle ekonoma by se vláda neměla znovu dávat touto cestou, protože takováto pomocná opatření mají v dlouhodobém výhledu negativní účinek. Jenom by to znovu potvrdilo, že bez finanční injekce od vlády nebo bank se čínský model vydělávání peněz zhroutí. Pokud se tento model nezmění, čínská ekonomika nemá šanci, míní Xie.

Larry Lang, profesor financí na Čínské univerzitě v Hongkongu a známý televizní moderátor, v březnu prohlásil, že trh s nemovitostmi je posledním pilířem, který ještě čínskou ekonomiku drží při životě. Všude v Číně je závažná kapacitní nadmíra, s výjimkou realitního trhu, kde dosud panovala silná poptávka. Brzdění tohoto trhu je jako snažit se zabránit sopce v tom, aby vybuchla. To nakonec povede k „vážné inflaci, propadu ekonomiky na samé dno nebo dokonce k výbuchu sopky a nakonec ke zřícení posledního pilíře, který čínskou ekonomiku drží," řekl Lang.

Anglicky

Související článk:

Čína: Profesor financí říká - režim je na pokraji bankrotu

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čína: Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou, bankroty a útěky boháčů