20111201_nasa
Start rakety k Marsu, Florida, 26. listopadu. (Televize NTD)

 

V sobotu 26: listopadu odstartovala z letecké základny na mysu Canaveral raketa Atlas 5. Do vesmíru nese nové americké vozítko za 2,5 miliardy dolarů, jehož úkolem je průzkum Marsu a hledání života na rudé planetě.

„S touto misí jsme zahájili novou éru průzkumu Marsu, jak z hlediska techniky, tak i úrovně vědeckého výzkumu. Doufám, že se nám podaří posunout hranice výzkumu mnohem dál oproti dnešku," uvedl ředitel Programu pro průzkum Marsu:Doug McCuistion.

Speciální vozítko pro průzkum, Curiosity, by mělo podle plánu na Marsu přistát 6. srpna 2012.

 

Video poskytla Televize NTD

Po příští dva roky bude zkoumat Galeův kráter, 96 mil dlouhou impaktní pánev nacházející se poblíž rovníku planety.

Cílem mise je zjistit, jestli měl Mars někdy v minulosti přírodní podmínky umožňující vznik života. Od éry sond Viking v 70. letech je to vůbec první astrobiologická mise k Marsu.

„Jakmile se sonda dostane na povrch, očekáváme příliv zcela nových vědeckých dat, s jakými jsme nikdy předtím nepracovali. Veřejnost také bude mít možnost uvidět zcela nové fotografie Marsu. Zatím jsme neměli možnost se na dno kaňonu podívat. Až dostaneme signál... bude to jako sedět na dně Grand Canyonu," dodal McCuistion.

Šedesát metrů vysoká nosná raketa byla postavena konsorciem ULA. Z mořského pobřeží odstartovala za polojasného počasí v 10.02 dopoledne místního času.

Do vesmíru vynesla na téměř devítiměsíční a 570 milionů kilometrů dlouhou pouť k rudé planetě sondu NASA.