Dohoda na prvním stupínku podpisové štafety - podepisují Karel Schwarzenberg a Gabriel Oh. (S laskavým svolením MZV)
Dohoda na prvním stupínku podpisové štafety - podepisují Karel Schwarzenberg a Gabriel Oh. (S laskavým svolením MZV)
Dne 19. prosince 2011 se v Černínském paláci uskutečnil podpis dohody mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky o programu pracovní dovolené. Dohoda byla podepsána prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Karlem Schwarzenbergem a velvyslancem Korejské republiky v ČR Gabrielem Oh.

Díky této dohodě budou moci lidé ve věku 18 až 30 let pobývat na území státu druhé strany až jeden rok (prostřednictvím dlouhodobého víza) a zároveň si i přivydělat. Primárním cílem dohody je poznávání druhé země a případné krátkodobé zaměstnání má sloužit pouze ke krytí nákladů s tím spojených.

Dohoda má v ČR charakter prezidentské smlouvy. Musí ji tedy podpisem ratifikovat prezident. Před tímto aktem ale ještě musí projít oběma komorami Parlamentu ČR. Její vstup v platnost lze tedy očekávat v průběhu příštího roku.

Čeští občané pak budou podávat žádost o takové vízum na Velvyslanectví Korejské republiky v Praze, korejští občané na Velvyslanectví České republiky v Soulu.

Ministerstvo zahraničních věcí očekává díky této dohodě zvýšený zájem mladých Čechů o Koreu a také zintenzivnění stávající spolupráce a vazeb, především v kulturní a školské oblasti.

Podobné dohody o pracovní dovolené má Česká republika sjednány s Kanadou a Novým Zélandem. Ta s Kanadou se v praxi osvědčila, potvrzuje mluvčí Kanadské ambasády v Praze Petra Šedinová: "kvóta programu Zažijte Kanadu pro mladé občany ČR ve věku 18-35 byla minulý rok 1 050 do posledního místa vyčerpána a na rok 2012 byla zvýšena na 1 150."

 

Ambasáda Korejské republiky v ČR

Slavíčkova 5
160 00 Praha – Bubeneč

Tel: +420-2-3409-0411
Fax: +420-2-3409-0450
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Embassy of the Czech Republic in Soul

tel: +82-2-7256765, 7256766,

fax: +82-2-7346452

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/udalosti_a_temata/x2011_12_19_podpis_dohody_o_programu_pracovni_dovolene_mezi_cr.html