Chanuka je tady!

20120103_chanuka2
V období Chanuky svítí v Jeruzalémě před vchodem do každého domu skleněná lampa symbolizující zázrak, který se měl stát ve 2. století př. n. l. při vítězstvím Izraelitů nad Řeky. (televize NTD)

Když se v tomto období k večeru projdete Jeruzalémem, uvidíte před vchodem do každé budovy a domu svítit hranatou skleněnou lampu, ve které svítí zapálená svíčka.

Světlo svíčky je upomínkou na zázrak, který se měl stát ve 2. století př. n. l. Celý příběh začíná povstáním a vítězstvím nad Řeky, kteří tehdy Izrael ovládali.

„Po tom vítězství se vrátili do chrámu a zjistili, že vše v něm bylo pošpiněno a znesvěceno. Jednou z věcí, které patřily ke každodenním rituálům, bylo i zapalování tradičního svícnu Menora. Jenže všechen olej na udržování ohně byl znečištěn. Pouze jedna malá nádobka s olejem na jeden den zůstala neporušena. A i když měli jen tolik oleje, aby oheň mohl hořet, než se připraví olej nový, stal se zázrak a oheň vydržel hořet po celých osm dní," řekl slavící Josh Hexter.

Ceremonie zapalování svíčky se odehrává během osmidenních svátků. Každý den se zapálí jedna nová svíčka. Osmý den tak hoří všechny. Devátý - prostřední svícen tradičního chanukového devítiramenného svícnu se jmenuje Chanukija. Svícen má spoustu různých velikostí i tvarů. Na jeruzalémském trhu Ben Jehuda je k vidění jejich nepřeberné množství.

K další chanukové tradici patří jedení koblih. Olej, ve kterém se koblihy smaží, má být další připomínkou zázračného oleje z chrámu. Pro mnoho lidí jsou pak právě koblihy tím nejzajímavějším na celém svátku.


Video poskytla Televize NTD


„Miluji koblihy, jejich náplně... Většinou nejsou tak moc sladké, takže si klidně jednu nebo dvě dát můžete. Já mám nejraději ty s čokoládovou a jahodovou náplní," sdělila Synthia Pizzito - právnička a milovnice koblih.

Ke sváteční atmosféře také přispívá pouliční výzdoba města, která se také nese v duchu tradic chanuky.

Svátky v Izraeli trvaly až do 28. prosince.

 

small_United_Kingdom