20120103_zajimavosti_novaCastice
Vědci analyzující data z pokusu ATLAS objevili novou částici – chi-b(3P). (ATLAS Experiment © 2007 CERN)

Britští vědci z Birminghamské a Lancasterské univerzity vypozorovali prostřednictvím analýzy dat z pokusu ATLAS ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) novou elementární částici.

Pokus ATLAS je fyzikální pokus spočívající v roztříštění protonů pomocí nesmírně vysokých energií. LHC je největší částicový urychlovač na světě, který postavila Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) na hranicích Francie a Švýcarska.

Analyzování miliard srážek částic v LHC je fascinující. V datech jsou teoreticky zahrabány všechny možné druhy zajímavých věcí a my jsme měli štěstí, že jsme se dívali na správném místě ve správné době,“ uvedl v tiskovém prohlášení student doktorandského studia Andy Chisholm.

Částice chi-b(3P) je stejně jako slavný Higgsův boson také bosonová částice, avšak složená ze dvou velmi těžkých předmětů, které spojuje “velká síla”, tvrdí vědci. O Higgsově bosonu se má v současnosti za to, že existuje jako jednotlivý objekt.

Odborníci v minulosti předpovídali, že další částice existuje, ale až dodnes ji nebylo možné najít. Chi-b(3P) je nový způsob, jak svázat “krásný kvark a jeho antikvark”, čemuž se říká kvarkonium. Krásný kvark je kvark s třetinovým nábojem kapacity elektronu. Jeho antikvark je částice se stejnou hmotou, ale opačného elektrického náboje. Takže antikvark krásného kvarku nese jednu třetinu náboje protonu.

Ve stavu 3P jsou krásný kvark a jeho antikvark od sebe téměř odděleny, prohlásil tým ATLASu. „Jedním překvapením je to, že chi-b(3P) je o trochu těžší, než se předpovídalo, což znamená, že pár kvarku a antikvarku je svázán o něco volněji, než se očekávalo,“ píše se v prohlášení projektu ATLAS.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Boli v nanoštruktúrach pozorované majoranovské fermióny?