Katedrála sv. Petra a Pavla. (wikimedia/David Kennedy)
Katedrála sv. Petra a Pavla. (wikimedia/David Kennedy)

 

V sobotu 14. ledna 2012 budou moci Brňané vyslechnout v katedrále sv. Petra a Pavla v 17 hodin večer koncert Wolfganga Amadea Mozarta – Requiem. Umělci Janáčkovy opery Brno se touto formou rozhodli poděkovat široké veřejnosti za podporu, které se jim dostalo při jejich boji o zachování provozu opery, kterou v rámci úsporných opatření plánovali zastupitelé města Brna a ředitel divadla Daniel Dvořák, dočasně pozastavit. Pod petici o zachování opery se podepsalo více než třicet tisíc lidí.

Kampaň trvající několik měsíců

První informace o dočasném pozastavení provozu opery se na povrch dostaly před několika měsíci, kdy se zastupitelé města Brna v rámci úsporných škrtů rozhodli o omezení provozu brněnských divadel, kultury a také o dočasném pozastavení provozu právě Janáčkovy opery. Vedení města Brna tento krok obhájilo tvrzením o nutnosti oprav v budově divadla.

Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole u laické i odborné veřejnosti. Protestní pochod, který svolali umělci opery Janáčkova divadla a Divadla Husa na provázku v říjnu 2011, se setkal s mimořádně vysokou podporou veřejnosti. Výsledkem byly desetitisíce podpisů pod petičními archy a podpora uměleckých kruhů u nás i ve světě. Nakonec divadelníci dosáhli svého a vedení města od plánované uzavírky opery ustoupilo. I když Janáčkova opera poběží dále bez omezení, divadla se úsporná opatření přece jen dotknou.

Mozart na Petrově

Poděkování formou koncertu Mozartova Requiem se umělci rozhodli veřejnosti uspořádat za přízeň, kterou lidé po několik měsíců divadlu zachovávali. Umělci, kteří vystoupí na sobotním koncertě, se rozhodli vzdát honoráře, také vstup na koncert bude zdarma. Posluchači se mohou těšit na vystoupení Jitky Zerhauové, Daniely Strakové-Šedrlové, Petra Levíčka nebo Richarda Nováka.

Kromě zmíněných umělců se představí i někteří členové orchestru i sboru opery Janáčkova divadla pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Protože je kapacita v katedrále omezená, budou organizátoři akce již od šestnácté hodiny před vchodem rozdávat vstupenky zdarma.

 

Související články:

BRNO: Provoz opery Janáčkova divadla zřejmě přerušen nebude