20120116_ples3
Protesty před Mahenovým divadlem, kde se konal Ples před oponou, 14. ledna. (Kateřina Šebelová)

Třetí ročník Plesu před oponou, který se konal v brněnském Mahenově divadle v sobotu 14. ledna 2012, ještě před jeho oficiálním zahájením odstartoval happening iniciativ Žít Brno a Brno kulturní.

Asi dvě stovky lidí přišly před Mahenovo divadlo, kde se postupně sjížděli účastníci plesu a samozřejmě i významné osobnosti z vedení města Brna. Formou happeningu přišli účastníci protestu vyjádřit ironickým způsobem poděkování" za přístup brněnské radnice v oblasti kultury a také poukázat na podle nich sporné hospodaření ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Happening se obešel bez incidentů.

Chlebem a potleskem

Brňanům procházejícím v sobotu večer kolem Mahenova divadla se mohl naskytnout zajímavý pohled – vchod do divadla byl v obležení, tu a tam se ozval hlasitý potlesk. Hosté mířící na Reprezentační ples města Brna museli projít cestou lemovanou protestujícími lidmi, kteří každého příchozího a zvláště vysoce postavené brněnské zastupitele, vítali skandováním a hlasitým potleskem se slovy: Děkujeme..." a nabízeli jim chléb.

Tímto symbolickým gestem chtěli protestující vyjádřit svůj nesouhlasný postoj s děním v brněnské kultuře, kterou čeká série úsporných opatření. Někteří z příchozích hostů si chléb vzali, ochutnal jej i nejočekávanější muž večera – primátor Onderka s náměstkem Pospíšilem. Žádní z hostů, kteří mířili na ples, včetně primátora Onderky, se do dlouhých diskuzí s protestujícími nepouštěli.

20120116_ples2
Pozvánka od iniciativy Žít Brno na protest před Ples před oponou.  (Kateřina Šebelová)

V davu byly k vidění fotografie primátora Onderky nebo ředitele ND Daniela Dvořáka a mimo jiné také transparenty s nápisy: Ohňostroje i ve dne," Děkujeme," nebo Vládcům Brna s láskou."

Jeden z organizátorů Matěj Hollan s ironií v hlase vyjádřil důvod shromáždění těmito slovy: „Shromáždili jsme se proto, že jsme chtěli poděkovat představitelům města a divadla za to, co všechno udělali minulý rok dobrého pro kulturu v Brně." Jiná účastnice happeningu Lucie Nová zase vyjadřovala svoji nelibost slovy: „Plesu se účastní všichni významní radní a sponzoři, kteří chtějí získat v Brně od města zakázky. Taky je nehorázné, že ceny vstupenek jsou pouze na vyžádání..."

 

Ples před oponou již potřetí

Ples v Mahenově divadle se uskutečnil již potřetí. Jako hosté zde vystoupili například Michal Horáček, skupina Alphaville nebo Orchestr Glenna Millera. V průběhu večera proběhla i charitativní dražba, jejíž výtěžek by měl jít na podporu Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka.

Letos se podařilo na dražbě získat částku jednoho milionu korun. Podle ředitele Daniela Dvořáka, který reagoval na protestní shromáždění před divadlem, je ples charitativní a je hrazen pouze ze vstupného a sponzorských darů, město Brno se finančně na plesu nepodílí. Ceny vstupenek byly k vidění pouze na vyžádání. Jejich cena se však pohybovala od dvou tisíc do sto padesáti tisíc korun.

 

Requiem jako poděkování veřejnosti

20120116_ples
Plakát - pozvánka na W. A. Mozarta - Requiem v katedrále sv. Petra a Pavla jako poděkování veřejnosti za podporu od umělců opery Janáčkova divadla. (Kateřina Šebelová)

Ještě před zahájením Reprezentativního plesu města Brna umělci opery Janáčkova divadla Brno uspořádali pro veřejnost v katedrále sv. Petra a Pavla koncert W. A. Mozarta - Requiem.

Do katedrály se vtěsnalo sedm stovek lidí, koncert v chrámu byl pro mnohé účastníky velkým zážitkem. Vstup na koncert byl zcela zdarma, rovněž umělci opery se vzdali honoráře jako poděkování veřejnosti za podporu, kterou třicet tisíc lidí vyjádřilo podpisem pod petici proti zamýšlenému sedmiměsíčnímu pozastavení provozu Janáčkovy opery.

Uzavření opery mělo být součástí úsporných škrtů, kterými vedení města chtělo ušetřit. Nakonec se díky široké podpoře české a zahraniční laické i odborné veřejnosti podařilo provoz opery zachovat. I tak se však Janáčkovo divadlo nevyhnulo úsporným opatřením, ale místo plánovaných dvaceti procent rozpočtu se rozpočet sníží o pět procent, ale po dobu osmi let.

 

Související články:

Brněnským Petrovem zazní Mozartovo Requiem

Provoz opery Janáčkova divadla zřejmě přerušen nebude