„V současné době existuje v Číně více než 100 milionů lidí, již otevřeně rozvázali svazky s komunistickou stranou. Rád bych připomenul lidem, že před sedmi lety, v roce 2004, byla vydána kniha ‚Devět komentářů ke komunistické straně', která povzbuzuje všechny čínské občany, aby skončili s Komunistickou stranou Číny a jejími přidruženými organizacemi."

20120121_tuidang
Lidé ukončují svazky s Čínskou komunistickou stranou přes hnutí Tuidang. (Televize NTD)

Toto jsou slova Andreie Illarionova, bývalého poradce pro hospodářskou politiku k ruskému vůdci Vladimiru Putinovi. Illarionov poukazuje na „Tuidang", čínské hnutí „Opusťte Komunistickou stranu Číny". Jedná se o hnutí lidí, kteří ukončují své svazky s Komunistickou stranou Číny a jejími přidruženými organizacemi.

Poté, co Illarionov sloužil jako poradce pro hospodářskou politiku tamějšímu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, vyjádřil svůj odpor k tomu, co viděl, když byl součástí autoritářské vlády Putinovy strany a nyní zaujímá pozici v členském shromáždění opoziční strany. Illarionov rovněž vede program na stanici „Echo z Moskvy" nazvaný „Bez legrace". V současné době je jedinou soukromou stanicí v Moskvě, která komentuje politickou situaci.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Prvního ledna tohoto roku Illarionov ve svém rádiovém vysílání oznámil deset nejvýznamnějších událostí roku 2011. Tyto události byly vybrány jeho výzkumným ústavem a hnutí Tuidang bylo mezi třemi nejvýznamnějšími.

„A nyní si pojďme promluvit o událostech, které se dějí ve světě. Jsou zde tři věci k diskusi, které jsou velice důležité a musí být zmíněny. Jednou z nich je ‚Arabské jaro'; druhou je krize v Evropě - krize postihující celý evropský model, která by mohla mít za důsledek ekonomickou, politickou a sociální krizi; v poslední řadě je to pak čínské hnutí ‚Opusťte Komunistickou stranu Číny'," uvedl Illarionov.

Hnutí Tuidang má mnoho společného se situací v Rusku před pádem Sovětské unie v roce 1991. Pádu bloku předcházelo ruské hnutí „Opusťte komunistickou stranu", během kterého 4,2 miliony lidí, neboli jedna pětina počtu členů strany, odstoupily.

„Jeho odhad je velice výstižný. Pokud stranu opustí 100 milionů lidí, je to velice důležitá událost nejenom pro Čínu, protože vliv této země na zbytek světa je velice významný. Čína je poslední velikou a mocnou komunistickou zemí. Pokud by Čína nebyla ovládána komunistickým režimem, mělo by to velký dopad na světový mír, změnilo by to mnoho věcí ve světě. Takže toto je veliká novinka roku 2011, a navíc, v blízké budoucnosti bude její vliv obrovský," sdělila I Žung, viceprezidentka, globální centrum podpory pro „Opusťte Komunistickou stranu Číny".

Hnutí Tuidang začalo v roce 2004 a povzbuzuje obyvatele Číny, aby vystoupili z komunistické strany, Mládežnické ligy a Mladých pionýrů. Počet lidí, kteří dosud odstoupili, čítá 109 milionů.

 

Související články:

Tuidang - část 1. Proč 100 milionů Číňanů vystoupilo z KS Číny? (video)

Tuidang - část 2: Kdo stojí za největším protikomunistickým hnutím v Číně? (video)

Tuidang - část 3: Čeho se čínský režim bojí nejvíce (video)

 

 

 

 

small_United_Kingdom