20120127_veletrh
Minulý ročník Podzimního knižního veletrhu. (Hejkal.cz)

Jsou některé peníze těžší než jiné? Tuto otázku klade ředitelka Podzimního knižního veletrhu PhDr Markéta Hejkalová.

„22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října 2012 a to datum si stojí zato pamatovat. Hrozí totiž, že to bude poslední knižní veletrh v Havlíčkově Brodě," uvádí ředitelka veletrhu a vysvětluje:

„Podle článku, uveřejněného v regionální příloze MF DNES 23. ledna, město nekoupí Kulturní dům Ostrov, protože „rozpočty by koupě i následný provoz a technické zhodnocení objektu neúměrně zatížily," je v článku citován vedoucí ekonomického odboru havlíčkobrodské radnice. Znamená to, že některé peníze jsou těžší než jiné? Že na radnici nerozhodují zvolení zastupitelé, ale úředníci? Že kvůli doporučení jednoho úředníka budou občané Havlíčkova Brodu připraveni o taneční, plesy, koncerty... a také o Podzimní knižní veletrh?"

První knižní veletrh se konal poprvé na podzim roku 1991.

Tehdy nikdo nevěděl, zda vůbec do Havlíčkova Brodu vůbec někdo přijede. Avšak veletrh se vydařil a následovaly další ročníky, jejichž úspěšnost stoupala. Každý rok jej navštěvují nejen brodští občané, ale lidé zdaleka i zblízka. Stovky nakladatelů a tisíce návštěvníků se zde setkávají s těmi nejslavnějšími spisovateli a známými osobnostmi. Veletrh je obohacen zajímavým doprovodným programem.

„Přízeň města a jeho vedení nechci bagatelizovat a děkuji za ni, ale finanční podpora je spíše symbolická a veletrh by se bez ní obešel. Jinými slovy: Podzimní knižní veletrh stojí každého občana Havlíčkova Brodu pouze tolik peněz, kolik zaplatí za vstupenku a nakoupené knížky," poukazuje M. Hejkalová a dodává:

„22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října a jeho mottem jsou Knihy a sny. Když jsem motto vymýšlela, nenapadlo mě, že bude možná prorocké: že tím končí sen o veselém a přátelském ostrově plném knížek. Dva říjnové dny nebudou výjimečné a slavnostní, Havlíčkův Brod nebude městem s největší hustotou knih a spisovatelů na jednoho obyvatele. Skončí sen a nastoupí skutečnost: dva z mnoha podzimních dnů v jednom z mnoha malých měst."

Ale - pokud lidem záleží na tom, aby Podzimním knižním veletrhům zůstalo místo pro jejich pokračování, mohou svůj názor sdělit svým zastupitelům na radnici. Pořadatelka M. Hejkalová takovou podporu ocení a ráda uvítá příznivce na veletrhu v roce 2013 – pokud se uskuteční.