20120125_cina
Doprava na Nový rok je v Číně přetížená. (Televize NTD)

Rok co rok se v tomto období zvedne na celém světě největší migrační vlna. Podle lunárního kalendáře totiž v těchto dnech nastává čínský Nový rok. Ten letošní připadá na 23. ledna. Následovat bude 15 dní oslav. Pro Číňany po celé zemi je to příležitost strávit čas se svými nejbližšími.

„Svátky jsou o setkávání se s rodinou a příbuznými. Začátek Nového roku oslavíme společně. Mí rodiče jsou doma pořád, takže prostě nejde nejet domů," říká stavební dodavatel Jü Kuo-sin.

Pro mnoho lidí je však cestování domů za rodinou velmi náročné.

Během příštích čtyřiceti dní bude podle agentury Sin-chua po celé Číně i mimo ni cestovat na 3,1 miliardy cestujících. Pro už tak přetížený systém veřejné dopravy to představuje velkou zátěž.

Nejpočetnější skupinou cestujících jsou miliony námezdních dělníků. Podle Čínského národního statistického úřadu žije nyní ve městech přes 50 procent populace.

„V minulém roce převýšil počet obyvatel měst počet lidí žijících na venkově. To s sebou pochopitelně přináší problémy. Když byla čínská společnost izolovaná od okolního světa, převládaly v ní dvě hlavní skupiny obyvatel - venkované a obyvatelé měst. Dnes se tu ale vytvořila ještě třetí skupina - miliony cestujících námezdních dělníků, kteří ve městech sice pracují, ale nemají tam trvalé bydliště a na Nový rok se vracejí domů. Urbanizace země je tak neúplná," sdělil sociolog z Univerzity Renmin Čou Siao-čeng.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Kvůli systému domáckého práva se tito námezdní dělníci nemohou přihlásit k trvalému pobytu ve městech a například zde čerpat zdravotní pojištění, využívat výhod a služeb pro seniory nebo zajistit vzdělání pro své děti. Pro mnoho z nich je Nový rok jedinou příležitostí, kdy mohou své rodiny navštívit.

Masivní vlna migrace pak dopravu zcela paralyzuje. Jedno město se ale rozhodlo situaci řešit. Město Čchung-čching, 29milionová aglomerace na jihozápadě země, změnilo pravidla.

„Všem námezdním dělníkům z venkova, kteří nyní ve městě žijí, jsme na tři roky udělili občanství města. Takže pro ně platí stejné sociální výhody jako pro občany města - mají zdravotní pojištění, penzi, jejich děti mají zajištěnou školní docházku a mohou si pořídit stejné bydlení a zaměstnání jako domácí obyvatelé. Venkovany tu už nediskriminujeme," uvedl starosta Čchung-čching Chuang Čchi-fan.

Zatím ale miliony lidí stále čekají na to, až se pro ně uvolní sedadlo ve vlaku.

 

 

Související články:

Hongkong se obává porodního boomu (video)

Jací jsou lidé narození ve znamení draka?

Tradiční čínské svátky: Čínský nový rok