V pátek při příležitosti Dne obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, odezněl v Hlavním sále senátu PČR koncert pořádaný z podnětu virtuosky Jitky Hosprové, kterou doprovázeli zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil. Hudební a recitační vystoupení umělců mělo upoutat pozornost veřejnosti k případu uvězněného čínského právníka Kao Č´-šenga a genocidě praktikujících Falun Gongu v Číně, za níž je bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min souzen a jejímiž případy se právník zabýval.

Na koncertu se sešli lidé, kteří přišli tuto myšlenku podpořit, včetně mnoha známých osobností, jako Dan Bárta, Táňa Fischerová, Olga Sommerová, Svatopluk Karásek, Jan Budař, Martin Bursík a dalších.

Ptali jsme se hostů, jaké dojmy si odnášeli z představení:

Jak se Vám koncert líbil a co říkáte na koncerty tohoto druhu?

Zpěvák Dan Bárta se po koncertu podělil o svoje myšlenky. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Zpěvák Dan Bárta se po koncertu podělil o svoje myšlenky v rozhovoru pro televizi New Tang Dynasty. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Našinec má vždy tendenci se tomu vyhnout, protože má volný večer nebo se dá udělat kus práce, ale uvědomil jsem si, že můžu mít doma nebo v hospodě spoustu řečí, tak jsem se rozhodl, že přijdu, že jsem vlastně i zvědavý, o co jde. Zjistil jsem si pár informací, abych se v tom zorientoval, a když jsem tady poslouchal celý to pásmo, protože tady o ten koncert úplně tak nešlo (i když jedna věc byla pěkná, která se mi líbila), a když si našinec uvědomí, že všichni už nyní žijeme v nějaké jedné globální společnosti, a představa, že v podstatě každý šestý člověk v této společnosti může být kdykoliv v jakoukoliv denní či noční hodinu bez jakéhokoliv udání důvodu a odvolání zatčen, zrušen, mučen, bit, zabit velmi malou skupinou - svévolí několika jedinců - je strašně nepříjemná a hrůzná a v takovémto kontextu to vždy ve mně vyvolá nějaké rozhořčení.

Trochu mi to vlastně připomínalo doby, kdy mi bylo 22 a četl jsem Solženicyna Souostroví Gulag a přišlo mi to velmi podobný, že se vlastně jen vyměnila jména, která nezněla rusky, ale čínsky, a popisy míst, které nebyly ruské, ale čínské, tak jsem si uvědomil, že my už máme v podstatě 20 let pokoj, ale ten svět zdaleka pokoj nemá a ta zvůle totalitních režimů, které jsou fakt z velké většiny komunistické, pořád pokračuje a dosud není vymýcena a každý jeden z nás, každý jeden člověk, má právo na totéž, a to je minimálně důstojná svobodná existence.

Myslíte si, že ten koncert něco změní?

Nemyslím si, že by koncert musel něco nutně změnit a myslím, že to není ani jeho úlohou. Myslím, že jeho úlohou je, aby si našinec, který je tady tak jako vykakanej, napapanej, spokojenej, dívající se na televizi, kde jeho problémy a problémy nespravedlnosti řeší Superman se svým věrným psem, který umí číst, psát a počítat, občas drobně, stačí jednou za dva měsíce, připomněl, že to zdaleka ještě není tak príma, jak to v teplíčku vypadá.

Děkujeme.


Zde můžete sledovat záznam z koncertu



Související články:

Čínský právník Kao Č´-šeng je už možná umučený, říká jeho žena

Jitka Hosprová, iniciátorka koncertu za Kao Č'-šenga - mám pocit, že takhle to na světě nemá být

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga

České osobnosti podpořily mezinárodní protest proti perzekucím v Číně

Čínský student děkuje Čechům za koncert za čínského právníka v českém Senátu

FOTOGALERIE: České osobnosti podpořily protest před čínskou ambasádou

Dnes se ve světě protestuje před čínskými ambasádami proti zadržování Kao Č'-šenga a pronásledování Falun Gongu