Expanze papírenského průmyslu ničí životní prostředí. (screenshot/YouTube)
Expanze papírenského průmyslu ničí životní prostředí. (screenshot/YouTube)

Čína se počítá mezi světovou jedničku jak ve výrobě, tak ve spotřebě papíru.

Zastaralé technologie produkce papíru a zrychlené pěstování dřevin způsobují rozsáhlé poškozování životního prostředí.

Podle zprávy zveřejněné komisí China’s National Development and Reform Commission (NDRC) pochází 40% materiálu (dřevěných vláken) potřebného pro čínský papírový průmysl ze zahraničí.

Jenom v roce 2010 importovala Čína do země více než 11 milionů tun dřevoviny a přes 24 milionů tun papírového odpadu.

V roce 2011 vzrostl import dřevoviny o 27%, tj. na více než 14 milionů tun a hodnota importovaného materiálu vzrostla o 35% na téměř 12 miliard amerických dolarů (USD).Podle jiné vládní zprávy vzrostla produkce papíru v Číně od roku 2000 do roku 2010 o 204% a spotřeba papíru o 156,6%.

Zpráva NDRC dále poukazuje na to, že 35% produkčního vybavení čínského papírenského průmyslu je zastaralých, což porušuje předpisy o „Standardu pro vypouštění znečišťujících látek na bázi vody v papírenském a dřevovinovém průmyslu“.

Výrobní čísla z roku 2010 uvádějí 32,44 milionů tun zastaralých kapacit. Zpráva říká, že jen 10 milionů tun zastaralé kapacity bude nahrazeno v období 2011-2015, což znamená, že více než 20 milionů tun zastaralých kapacit bude i nadále fungovat a znečišťovat čínské řeky i po roce 2015.

Od roku 2006 teče do řeky Jang-c'-ťiang každoročně 30 miliard tun odpadních vod. Vloni toto číslo stouplo na 33,9 miliard tun, tvrdí Úřad pro ochranu vodních zdrojů řeky Jang-c'-ťiang.

Na výrobu každé jedné tuny dřevoviny je třeba více než 300 tun vody. Znečištěná voda vypouštěná z papírenských továren obsahuje vysokou koncentraci organických chemikálií a toxických materiálů, které zamořují životní prostředí a ohrožují vodní život.

Podle zprávy Institutu veřejného zdraví na univerzitě Johna Hopkinse (USA) je 50 tisíc kilometrů čínských vodstev (75% čínského vodstva) dále nevhodných pro život ryb. Nejznečištěnějším vodními toky jsou řeky Liao-che, Luan-che, Chuaj-che a mnohé části Žluté řeky (Chuang-che), které jsou již nyní odborníky považovány za karcinogenní.

Čína zaznamenává dva miliony nových případů onemocnění rakovinou. Každý rok na území ČLR umírá na rakovinu 1,4 milionu lidí. Každé páté úmrtí na území ČLR je podle čínských státních médií zapříčiněno rakovinou. V mnoha městech předčila rakovina kardiovaskulární choroby a stala se hlavní příčinou smrti místních obyvatel.
Expert na čínský papírenský průmysl z China’s Paper Manufacturing Association řekl, že mnohé oblasti Číny urychlují pěstování dřevin nově vysazených lesů pro výrobu dřevoviny.

Profesor Ťiang Kao-ming z Čínského botanického institutu prohlásil, že pěstování lesů pro zisk dřevoviny povede k vymizení přírodních lesů. Ťiang vysvětluje, že stromy pěstované pro dřevovinu, jako eukalyptus, nedokáží zadržovat velké množství vody. Pěstovat takové stromy naopak vyžaduje velké množství vody, což může způsobit zvýšený pokles hladiny spodních vod. Navíc tyto člověkem vytvořené lesy vyčerpávají půdní živiny a snižují kvalitu půdy.

Kvůli této vlastnosti jsou podle profesora Ťianga eukalypty nazývané „vodní přísavky“ nebo také „odsavači živin“. Navíc eukalypty produkují chemické látky, které omezují růst jiných rostlin, velkou měrou omezují biodiverzitu a proměňují les na to čemu se říká „zelené pouště“.


Související články:

Kvůli znečištění chromem trpí obyvatelé čínské vesnice rakovinou (video)

ČÍNA: Těžba mědi znečišťuje největší řeku v Ťiang-si (video)

Otrávené mléko vyvolalo v Číně bouři nevole (video)