20120212_italsky
Italský historik a spisovatel Gabriele Nissim v Praze, (televize NTD)

Italský historik a spisovatel Gabriele Nissim přijel ve středu do Prahy, aby představil svůj návrh na ustanovení takzvaného Evropského dne spravedlivých. Těmi „spravedlivými" mají být lidé, kteří se nebáli riskovat svůj život pro záchranu druhých v době totality. Ať nacistické či komunistické.

„Lidé, kteří bojují proti totalitě, brání druhé, zachraňují životy, tito lidé jsou nadějí lidskosti, protože ukazují jednu velmi důležitou věc, že jeden člověk vždy může věci změnit," uvádí Nissin.

Návrh byl již předložen v Evropském parlamentu a připojilo se k němu zatím přes 50 europoslanců.

Bývalý senátor Daniel Kroupa poznamenal, že Den spravedlivých by měl být soustředěn hlavně na lidi, kteří jsou v současné době spravedliví a odporují totalitním režimům: „Mě velice trápí, že je na mnoha místech zeměkoule stále taková situace, že lidé tam žijí ve velmi podobných podmínkách jako my (v době totality – poznámka redakce), a demokratický, svobodný svět se o ně zajímá tak málo, jako se zajímal o politické vězně z 50. let. Má-li mít smysl Den spravedlivých, musí vrhat světlo na tyto spravedlivé lidi."


Video poskytla Televize NTD